Trump Paris Agreement Win McNamee/Getty Images

Trump a pravda o změně klimatu

BRUSEL – Když Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa 1. června odstoupily od pařížské klimatické dohody, udělaly další významný krok k tomu, aby se etablovaly jako ničemný stát. Trump se už roky oddává podivné konspirační teorii, kterou v roce 2012 vystihl takto: „Představu globálního oteplování účelově vytvořili Číňané, aby americké výrobě vzali konkurenční schopnost.“ To ale nebylo důvodem, proč Trump přikročil k vyvedení USA od pařížské dohody. Dohoda podle něj byla pro USA nevýhodná a skrytě nespravedlivá.

Spravedlnost je sice subjektivní, podobně jako krása, přesto lze Trumpovo tvrzení stěží obhájit. Platí totiž opak, pařížská dohoda je pro Ameriku velmi dobrá a právě USA nadále zatěžují ostatní nespravedlivým břemenem.

Historicky se USA neúměrně podílely na růstu koncentrace skleníkových plynů v atmosféře a u oxidu uhličitého mají mezi velkými zeměmi stále nejvyšší emise na osobu – v roce 2013 (poslední rok, pro nějž Světová banka předložila úplné údaje) je chrlily dvakrát vyšším tempem než Čína a téměř 2,5krát rychleji než Evropa. Vzhledem k vysokým příjmům jsou USA v mnohem lepším postavení přizpůsobovat se výzvám změny klimatu než chudé země jako Indie a Čína, natož nízkopříjmové země v Africe.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/ur8p41Dcs