Kujný pan Medveděv

LONDÝN – Zatímco Dmitrij Medveděv čeká v zákulisí na inauguraci, která proběhne 7. května, Západ zvažuje každé jeho slovo a prahne po nejnepatrnějších známkách toho, že nový ruský prezident bude „uvážlivější“ a vstřícnější při vyjednávání než Vladimír Putin, muž, který mu zajistil zvolení.

Přistoupí-li člověk k dostupným náznakům selektivně, dá se pro ty, kdo jsou dostatečně zoufalí, aby uvěřili, sestavit zpola rozumná argumentace. Když se rozpadl Sovětský svaz, Medveděvovi bylo přes dvacet, takže je méně „nakažený“ sovětskou mentalitou. Hovoří plynně anglicky, nepochází z prostředí tajných služeb a jako čelný představitel ruského energetického průmyslu téměř deset let přicházel do styku se Západem. Navíc je vzděláním právník – ve škole mu snad vštípili alespoň něco úcty k právnímu řádu – a jeho projevy a rozhovory tak prozatím byly převážně umírněné, ba liberální.

Slova však v natolik byzantinské zemi naneštěstí neznamenají téměř nic. Fakticky bude Medveděv nejkujnějším ruským vůdcem od dob cara Mikuláše II. Zatímco Medveděvovy liberální instinkty jsou sporné, silami, jež se mimo veškerou pochybnost šikují proti němu, jsou: Sečinův klan, Čerkesovův klan, silovici z vojenských a tajných služeb, soupeři, jež v zápase o nejvyšší post předstihl, a samozřejmě jeho předchůdce a učitel Putin.

https://prosyn.org/N3ZTX1Kcs