Podnebí pro lidi

BERLÍN – Pochod lidu za klima, uskutečněný 21. září, byl pro vznikající hnutí zaměřené na globální klima přelomovou událostí; do ulic New Yorku vyšlo přes 400 tisíc lidí. New York byl přitom jen špičkou ledovce. Více než 2800 akcí a shromáždění se zúčastnili lidé ve 166 zemích, od Argentiny po Austrálii. Dva miliony aktivistů vyzvaly pomocí online petice, aby vlády přešly na 100% čistou energetiku. Poprvé od nešťastné Kodaňské konference o změně klimatu, která proběhla v roce 2009, se virtuální klimatický aktivismus přesunul do reálného světa. Proč?

Občané se obávají důsledků změny klimatu a vědí, že problém představují fosilní paliva. Postupně pochopili, že nezbytný přechod k čisté energii blokují mocné zájmové skupiny, a prostě už nevěří, že jejich vlády dělají dost pro to, aby hájily budoucnost planety. To se odrazilo nejen v rekordním počtu zúčastněných, ale také v pestrosti pochodů – viděli jsme městské aktivisty, domorodé skupiny, vyznavače různých náboženství i politických proudů a na pohled nejzřetelněji lidi starší i mladé.

Lidé dnes chápou přirozené spojitosti mezi změnou klimatu a běžným životem. Učitelé se vyjádřili za školy využívající obnovitelné energie, ženy podpořily zdravější zemědělství, babičky žádaly čistý vzduch pro svá vnoučata, odbory pozvedly hlas za přechod k zeleným pracovním místům a starostové a primátoři chtěli investice do energeticky úsporných budov.

Pět let po krachu kodaňské konference konečně vlády musí začít jednat zodpovědně. Summit o klimatu, jejž tento týden uspořádal generální tajemník OSN Pan Ki-mun, se svoláním vůdčích osobností vlád, firem a občanské společnosti zaměřil na posílení odhodlanosti k činům. Cílem bylo vytvořit příznivé podmínky pro vyjednávání vlád nad klimatickou dohodou v Paříži roku 2015. A přestože OSN nemůže vymáhat sliby, jež lídři učiní, summit zapůsobil jako katalyzátor všelidové demonstrace, která změnu klimatu vrátila do centra pozornosti, kde nejspíš zůstane, dokud vlády nezačnou věrohodně konat.

Od roku 2009 se změnila míra obav z důsledků změny klimatu. V uplynulých letech Newyorčané zažili hurikán Sandy a Filipíny zpustošil tajfun Haiyan. Nadále po celém světě dochází k překračování klimatických rekordů. Jen v roce 2014 obyčejní lidé trpěli kvůli vlnám vedra v Austrálii, záplavám v Pákistánu a suchu ve Střední Americe, přičemž rozpad ledového příkrovu v západní Antarktidě se ukázal jako nevratný.

Globální debata se tak posouvá od nákladnosti činů k ceně za nečinnost. A byť je výše škod plynoucích ze změn klimatu omračující, vědecký výzkum naznačuje, že náklady na mitigaci jsou zvladatelné.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

To se jasně ukazuje na růstu výroby obnovitelné energie. Lidé chtějí čistou energii, technologie jsou dostupné a výnosné a vzhledem k tomu, že milionům lidí schází přístup ke spolehlivé elektřině, nástup obnovitelných zdrojů je záchranou. Globální kapacita větrné a solární energetiky se od roku 2009 ztrojnásobila a obnovitelná energetika dnes zajišťuje pětinu světových dodávek elektřiny.

Ostatně každý druhý megawatt nové elektřiny, která se celosvětově přidává, je zelený, což znamená, že do roku 2030 by podíl obnovitelné energie mohl dosáhnout 50 %. Čistá energie zcela mění pravidla hry, protože moc nad energií vrací do rukou občanů, takže je přímou výzvou pro průmyslové odvětví fosilních paliv. Samozřejmým příštím krokem v boji proti změně klimatu je odbourat veškeré subvence do tohoto odvětví.

Summit o klimatu, který proběhl tento týden, možná nezmění směr rozhovorů směřujících k mezinárodní dohodě o klimatu. Obrátil ale pozornost tam, kam se má soustředit: opravdoví lidé žádají od svých vlád opravdovou změnu. Občané ukázali, že jsou odhodlaní a nebudou mlčet. Pochod lidu za klima byl jen začátek.

https://prosyn.org/r6NuQDGcs