Jak vyprášit ropné magnáty

WASHINGTON, DC – Za posledních osmnáct měsíců se ceny ropy víc než zdvojnásobily, takže globální ekonomiku zatížily obrovskými výdaji. Část cenového vzestupu nesporně podnítila mohutná globální poptávka, vyvolaná rozvíjejícími se ekonomikami, jako je Čína. Velikost cenového skoku ale běžné faktory nabídky a poptávky převyšuje a poukazuje tak na úlohu spekulací – a zdůrazňuje potřebu politického zásahu, který by trh s ropou pročistil.

Většina ekonomů se opírá o důvěru v trhy, a tak odmítají myšlenku, že za zvýšení ceny je zodpovědná spekulace. Kdyby spekulace skutečně byla jedinou příčinou, argumentují, mělo by docházet k nárůstu ropných zásob, protože vyšší ceny by snížily spotřebu, čímž by spekulanty donutily ropu hromadit. Skutečnost, že zásob nepřibývá, ropné spekulanty prý zprošťuje obvinění.

Situace je ale mnohem komplikovanější, protože citlivost na cenu je u poptávky po ropě mimořádně slabá. Krátkodobě je technicky obtížné spotřebu upravit. Tak například palivová účinnost všech osobních i nákladních automobilů je neměnná a většina cest není na volném uvážení spotřebitele. Třebaže vyšší ceny letenek mohou omezit jejich prodej, letecké společnosti sníží spotřebu ropy, jedině pokud ruší lety.

To dokládá zásadní fakt: hlavním způsobem jak v krátkodobém výhledu snížit poptávku po ropě je slabší ekonomická aktivita. Za nepřítomnosti recese tudíž poptávka v posledních letech zůstávala do velké míry beze změn.

Navíc je poměrně snadné snížení spotřeby ropy odložit. Spotřebitelé mohou snížit výdaje na jiné, lehce zbytné nákupy a úspor využít k úhradě vyšších cen benzinu. Dočasně mohou trhliny v rozpočtech spotřebitelů vyplnit také úvěry. Přestože boom bydlení ve Spojených státech, který byl v tomto ohledu ku pomoci, skončil v roce 2006, spotřebitelské zadlužení nadále roste a americký Federální rezervní systém dělá vše pro to, aby tento trend povzbudil. Díky tomu ekonomika USA pro tuto chvíli dokáže platit daň z ropy, kterou na ni spekulanti uvalili.

Dokázat, že spekulace zodpovídají za rostoucí ceny, je bohužel nesnadné, protože ke spekulacím dochází zpravidla během konjunktur, takže cenové nárůsty lze snadno vydávat za odraz ekonomických fundamentů. Navzdory tvrzením ekonomů však u zásob ropy lze odhalit stopy spekulací. Zásoby jsou vlastně na historicky normálních úrovních a o 10% výš než před pěti lety. Navíc při současných vysokých cenách ropy se zásoby měly snížit, vzhledem k silným pobídkám omezovat držení ropy. List The Wall Street Journal přitom informoval, že finanční společnosti se rostoucí měrou pouštějí do pronájmů kapacit ke skladování ropy.

SPRING SALE: Save 40% on all new Digital or Digital Plus subscriptions
PS_Sales_Spring_1333x1000_V1

SPRING SALE: Save 40% on all new Digital or Digital Plus subscriptions

Subscribe now to gain greater access to Project Syndicate – including every commentary and our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – starting at just $49.99.

Subscribe Now

Jádro problému tkví v tom, že finanční trhy mohou na spekulativní účely nasadit desítky miliard dolarů. To obchodníkům umožnilo kolektivně vynajít strategii spočívající v nákupech ropy a jejím rychlém prodeji, jakmile si koncoví zákazníci přivyknou na vyšší ceny. Bushova vláda tuto situaci ještě zhoršuje, neboť neustále přidává zásoby ropy do strategických rezerv USA, čímž dále nafukuje poptávku a poskytuje další skladovací kapacity.

Nedojde-li ke změně názoru mezi obchodníky, současnou výši ceny ropy zlomí jedině recese, která vyčerpá schopnost spotřebitelů ulevovat si od vyšších cen, anebo pomalý proces náhrady ropy, až začne být cítit jeho vliv. Ekonomické fundamenty tedy nakonec nad spekulacemi zvítězí, ale prozatím to společnost vyjde draho.

Ropní spekulanti vydělávají, kdežto USA i globální ekonomiky trpí a byly postrčeny blíž k recesi. V případě USA silná závislost na dovážené ropě zhoršuje obchodní deficit a dále oslabuje dolar.

Tento burcující obrázek je výzvou k zavedení nových koncesních předpisů omezujících účast na trhu s ropou, limitů přípustných obchodních pozic a vysokých maržových požadavků, kde to bude možné. Uskutečňování těchto opatření bude bohužel vzhledem k tradičnímu ekonomickému přesvědčení nesnadným úkolem.

Je ale možná jednostranná lidová akce. Významným skladovacím prostorem pro benzin jsou nádrže automobilů. Kdyby lidé přestali tankovat plnou a namísto toho se spokojili s polovinou nádrže, okamžitě by to snížilo poptávku po benzinu. Vzhledem k nedostatku skladovacích kapacit by to mohlo rychle snížit ceny a spálit spekulanty.

https://prosyn.org/vgH5iQRcs