The Washington Post/Getty Images

Trumpovi zavrženíhodní příznivci

NEW YORK – Hillary Clintonová, demokratická kandidátka na post prezidenta USA, označila nedávno stoupence svého soupeře Donalda Trumpa za „koš zavrženíhodných lidí“. Nebylo to taktní ani vytříbené a později se za svou poznámku omluvila. Měla ale z větší části pravdu. Trump si získal řadu podporovatelů, jejichž názory, například na rasu, jsou skutečně hodny zavržení.

Problém je v tom, že mnozí z těchto zavrženíhodných voličů mají relativně nízké vzdělání, takže Clintonové postřeh vyznívá snobsky. Spojené státy bohužel mají příliš mnoho lidí s relativně nízkým vzděláním.

Mezi vyspělými zeměmi jsou USA na nejnižší příčce co do gramotnosti, všeobecného přehledu a přírodních věd. Japonci, Jihokorejci, Nizozemci, Kanaďané a Rusové dosahují vytrvale lepších výsledků. Je to přinejmenším zčásti tím, že se vzdělávání ponechává až příliš na trhu: kdo má peníze, má výtečné vzdělání, kdežto těm, kdo mají hlouběji do kapsy, dostatečné vzdělání schází.

Prozatím se zdá zřejmé, že Clintonová přitahuje městské voliče s lepším vzděláním, zatímco Trump je magnetem hlavně pro bílé muže s nižším vzděláním, z nichž by v dřívějších generacích mnozí byli demokraticky hlasujícími horníky a dělníky. Znamená to, že existuje vazba mezi vzděláním – či jeho absencí – a přitažlivostí nebezpečného demagoga?

Jednou z nejpozoruhodnějších věcí na Trumpovi je rozsah jeho vlastní neznalosti, vzdor vysokému dosaženému vzdělání, a skutečnost, že mu podle všeho prospívá, když se jí chvástá. Možná je pro hlasitého hlupáka snazší být přesvědčivý pro davy lidí, jejichž znalost světa je stejně chatrná jako ta jeho.

Tím však předpokládáme, že v promluvách populistického agitátora má význam faktická pravdivost. Řada jeho stoupenců, zdá se, o rozumnou argumentaci příliš nestojí – ta je pro liberální snoby. Víc dají na emoce a základními emocemi, jimiž demagogové v USA i jinde manipulují, jsou strach, zlost a nedůvěra.

The World’s Opinion Page

Help support Project Syndicate’s mission

subscribe now

Platilo to i v Německu při nástupu Hitlera k moci. Nacistická strana ale zpočátku nenašla většinu podporovatelů mezi nejméně vzdělanými. Německo bylo v průměru vzdělanější než jiné země a k nejnadšenějším nacistům patřili učitelé, inženýři a lékaři, jakož i drobní podnikatelé z menších měst, úředníci a zemědělci.

Dělníci z městských továrem a konzervativní katolíci celkově podléhali Hitlerovu vábení méně než mnozí protestanti s výborným vzděláním. Nízké vzdělávací standardy Hitlerův vzestup nevysvětlují.

Strach, zlost a nedůvěra byly ve výmarském Německu na koni, po ponížení válečnou porážkou a za zničující hospodářské krize. Rasové předsudky vybičované nacistickou propagandou se však lišily od těch, které dnes sledujeme u mnoha Trumpových stoupenců. Židé byli považováni za zlovolnou sílu dominující elitním profesím: bankéřům, profesorům, právníkům, novinářům či zábavě. Říkalo se, že vrážejí Německu kudlu do zad a znemožňují mu návrat k velikosti.

Trumpovi stoupenci projevují vůči symbolům elit, jako jsou bankéři z Wall Street, média „hlavního proudu“ a zasvěcenci do washingtonského provozu, podobnou nevraživost. Jejich xenofobie je ale namířena proti chudým mexickým přistěhovalcům, černochům či blízkovýchodním uprchlíkům, jež považují za příživníky, kteří poctivé (čti bílé) Američany připravují o zasloužené místo na společenském žebříčku. Jedná se o zášť relativně znevýhodněných lidí v globalizovaném, čím dál multikulturnějším světě vůči těm, kdo jsou znevýhodněni ještě víc.

Lidé plní zlosti a strachu mají dnes v USA, podobně jako kdysi ve Výmarské republice, tak málo důvěry v zavedené politické a ekonomické instituce, že jdou za lídrem, který slibuje maximální otřes. Dělají si naděje, že po vyčištění chléva se vrátí velikost. V hitlerovském Německu tato naděje procházela napříč vrstvami, elitními i plebejskými. V Trumpově Americe vzkvétá především u těch druhých.

V očích movitých a lépe vzdělaných voličů v USA a Evropě, kteří těží z otevřených hranic, laciné migrující pracovní síly, informačních technologií a bohaté směsi kulturních vlivů, vypadá dnešní svět méně děsivě. Ani přistěhovalci a etnické menšiny, usilující o zlepšení svého údělu, nemají zájem připojit se k populistické vzpouře namířené hlavně proti nim, a proto budou volit Clintonovou.

Trump tudíž musí spoléhat na nespokojené bílé Američany, kteří mají pocit, že jsou opomíjeni. Skutečnost, že se tak cítí dost lidí na to, aby udrželi ve hře tak nevhodného prezidentského kandidáta, vypovídá o americké společnosti. To už má co do činění se vzděláním – ne proto, že lidé s lepším vzděláním jsou vůči demagogii imunní, nýbrž proto, že vinou rozvrácené vzdělávací soustavy zůstává příliš mnoho lidí ve znevýhodněném postavení.

Dřív pro voliče s nižším vzděláním existoval dostatek pracovních míst v průmyslu, aby si zajistili slušné živobytí. Když teď tyto pracovní příležitosti v postindustriálních společnostech mizí, příliš mnoho lidí má pocit, že už nemají co ztratit. To platí v mnoha zemích, ale vážnost situace je vyšší právě v USA, neboť uvedení bigotního demagoga k moci by obrovsky poškodilo nejen samotnou zemi, ale i ostatní země, které se v čím dál nebezpečnějším světě snaží uchovat si své svobody.

Z angličtiny přeložil David Daduč

http://prosyn.org/z8Dp663/cs;
 1. Television sets showing a news report on Xi Jinping's speech Anthony Wallace/Getty Images

  Empowering China’s New Miracle Workers

  China’s success in the next five years will depend largely on how well the government manages the tensions underlying its complex agenda. In particular, China’s leaders will need to balance a muscular Communist Party, setting standards and protecting the public interest, with an empowered market, driving the economy into the future.

 2. United States Supreme Court Hisham Ibrahim/Getty Images

  The Sovereignty that Really Matters

  The preference of some countries to isolate themselves within their borders is anachronistic and self-defeating, but it would be a serious mistake for others, fearing contagion, to respond by imposing strict isolation. Even in states that have succumbed to reductionist discourses, much of the population has not.

 3. The price of Euro and US dollars Daniel Leal Olivas/Getty Images

  Resurrecting Creditor Adjustment

  When the Bretton Woods Agreement was hashed out in 1944, it was agreed that countries with current-account deficits should be able to limit temporarily purchases of goods from countries running surpluses. In the ensuing 73 years, the so-called "scarce-currency clause" has been largely forgotten; but it may be time to bring it back.

 4. Leaders of the Russian Revolution in Red Square Keystone France/Getty Images

  Trump’s Republican Collaborators

  Republican leaders have a choice: they can either continue to collaborate with President Donald Trump, thereby courting disaster, or they can renounce him, finally putting their country’s democracy ahead of loyalty to their party tribe. They are hardly the first politicians to face such a decision.

 5. Angela Merkel, Theresa May and Emmanuel Macron John Thys/Getty Images

  How Money Could Unblock the Brexit Talks

  With talks on the UK's withdrawal from the EU stalled, negotiators should shift to the temporary “transition” Prime Minister Theresa May officially requested last month. Above all, the negotiators should focus immediately on the British budget contributions that will be required to make an orderly transition possible.

 6. Ksenia Sobchak Mladlen Antonov/Getty Images

  Is Vladimir Putin Losing His Grip?

  In recent decades, as President Vladimir Putin has entrenched his authority, Russia has seemed to be moving backward socially and economically. But while the Kremlin knows that it must reverse this trajectory, genuine reform would be incompatible with the kleptocratic character of Putin’s regime.

 7. Right-wing parties hold conference Thomas Lohnes/Getty Images

  Rage Against the Elites

  • With the advantage of hindsight, four recent books bring to bear diverse perspectives on the West’s current populist moment. 
  • Taken together, they help us to understand what that moment is and how it arrived, while reminding us that history is contingent, not inevitable


  Global Bookmark

  Distinguished thinkers review the world’s most important new books on politics, economics, and international affairs.

 8. Treasury Secretary Steven Mnuchin Bill Clark/Getty Images

  Don’t Bank on Bankruptcy for Banks

  As a part of their efforts to roll back the 2010 Dodd-Frank Act, congressional Republicans have approved a measure that would have courts, rather than regulators, oversee megabank bankruptcies. It is now up to the Trump administration to decide if it wants to set the stage for a repeat of the Lehman Brothers collapse in 2008.