A nurse holding a cyro vial containing the serum from an individual that will be sent for HIV testing Noel Celis/Getty Images

Právo na zdraví je univerzální

ŽENEVA – Během letošního Světového dne AIDS připadajícího na 1. prosinec bychom si měli připomenout 35 milionů lidí, kteří zemřeli na onemocnění spojená s AIDS, a také 76 milionů osob, jež se od počátku dokumentace nakazily virem HIV. A můžeme rovněž oslavit skutečnost, že téměř 21 milionů lidí žijících s HIV má dnes přístup k život zachraňující léčbě.

Stejně tak ovšem nesmíme ztratit ze zřetele, že více než 15,8 milionu nakažených na léčbu stále čeká a odhadem dalších 11 milionů ani netuší, že nějaký virus má. Během doby potřebné k přečtení tohoto komentáře se virem HIV nakazí další tři mladé ženy. Tato čísla představují neobhajitelnou nespravedlnost: milionům lidí je upíráno právo na zdraví.

Třetí cíl trvale udržitelného rozvoje Organizace spojených národů (SDG3) řeší otázku zdraví. Jeho cílem je snížení počtu dopravních nehod, boj proti nenakažlivým onemocněním, skoncování s AIDS, tuberkulózou, malárií a opomíjenými tropickými nemocemi, zaručení všeobecného zdravotního pojištění a přístupu ke zdravotnickým službám v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví a podstatné snížení počtu úmrtí následkem znečištění životního prostředí – to vše do roku 2030.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/bkiYLklcs