EPA protest Ricky Carioti/The Washington Post/Getty Images

Klimatické přeludy Donalda Trumpa

NEW YORK – Legenda vypráví, že král Knut přivedl své pochlebníky k moři, aby jim ukázal, že poručit vlnám oceánu nedokáže ani král, že zákonitosti přírody jsou mocnější než nařízení člověka. Politujme tedy Donalda Trumpa, který je vážně přesvědčen, že jeho exekutivní příkazy dokážou zastavit dmutí moře.

Trump je obklopen spíš kumpány než pochlebníky a ti mají společně se svým bláhovým, nevědomým králem za to, že popíráním změny klimatu dokážou obnovit bohatství a slávu byznysu s uhlím, ropou a plynem. Jsou na omylu. Chamtivost nezvrátí člověkem způsobenou změnu klimatu a Trumpovy exekutivní příkazy nezastaví celosvětový proces postupného ústupu od uhlí, ropy a plynu ve prospěch větrných, solárních, vodních, jaderných, geotermálních a jiných nízkouhlíkových zdrojů energie.

Za necelých 100 dní jsme se dozvěděli, že Trump je člověk zabydlený ve světě fantazií. Vydává nařízení, vyštěkává příkazy, odesílá půlnoční tvíty, ale nic naplat. Do snah se mu neustále vměšují fakta – opravdová fakta, nikoliv jeho „alternativní“ odrůda. Je tu fyzika, právo, soudy, předepsané postupy a jsou tu voliči, z nichž pouhých 36 % souhlasí s Trumpovým výkonem ve funkci. Dále je tu Čína, která technologicky a diplomaticky těží z každého sebepoškozujícího kroku nekompetentního prezidenta USA.

Nejnovější přelud se týká změny klimatu. Trump vydal exekutivní příkazy, o nichž tvrdí, že zvrátí klimatické politiky bývalého prezidenta Baracka Obamy. Jeho příkazy ruší směrnice Plánu čisté energetiky Agentury USA pro ochranu životního prostředí (EPA), oslabí normy pro dohled nad úniky metanu při těžbě a distribuci ropy a plynu a skoncují s regulačním využitím „společenských nákladů uhlíku“, zavedených EPA k přesnému nastavení peněžní hodnoty změny klimatu způsobené emisí čerstvé tuny oxidu uhličitého.

Podle Trumpa tato nová opatření vytvoří pracovní místa v uhelném sektoru, zajistí „energetickou nezávislost“ USA a posílí hospodářský růst. Nadto Trump nedávno schválil vybudování ropovodu Keystone XL z kanadské provincie Alberta do amerického státu Nebraska, za účelem napojení kanadských ropných písků na rafinerie v USA. Obama projekt odmítl s odůvodněním, že by zhoršil globální oteplování.

Trumpovou prvořadou motivací je posloužit ekonomickým zájmům amerického uhelného, ropného, a plynařského průmyslu. Republikánům v Kongresu a ve vládách států napříč zemí poskytují tato odvětví štědré příspěvky na kampaň a mediální podporu. Zkrátka jedná se o politickou korupci: vládní politiky výměnou za financování kampaní.

Secure your copy of PS Quarterly: Age of Extremes
PS_Quarterly_Q2-24_1333x1000_No-Text

Secure your copy of PS Quarterly: Age of Extremes

The newest issue of our magazine, PS Quarterly: Age of Extremes, is here. To gain digital access to all of the magazine’s content, and receive your print copy, subscribe to PS Premium now.

Subscribe Now

K velkým hráčům patří ExxonMobil, Chevron, Obchodní komora USA i Koch Industries a zapleteni do tohoto hanebného konání jsou téměř všichni republikánští kongresmani. Jsou ochotni se veřejně ztrapňovat – popírat klimatologii a globální oteplování –, jestliže to zajistí další tok peněz na kampaně. Ať už je samotný Trump natolik hloupý, že věří tomu, co říká, nebo není, ví, že jeho exekutivní příkazy jsou sladkou přihrávkou republikánské moci.

Tak jak u mnoha Trumpových rozhodnutí je to ale spíš štěkot než kousání, spíš chvástání než realita. Zaprvé, Trump nemůže zastavit vlny ani – co se týče globálního oteplování – stoupající hladiny oceánů. Vědecké poznatky ukazují realitu, ačkoliv Trump dává rád na odiv jejich neznalost.

Zadruhé, svět ví, že ukazují realitu. Pařížskou klimatickou dohodu podepsaly v roce 2015 všechny členské státy OSN. Planeta právě zažila tři nejteplejší roky v zaznamenané historii. Dramaticky se oteplují oceány (v poslední době při tom došlo k poškození 93 % australského Velkého bariérového útesu). Trumpův cynizmus a nevědomost nikoho na globální úrovni nepřimějí ke změně názoru ani mu nepřilákají stoupence.

Navíc Trumpovy činy budou napadeny soudně a téměř jistě prohraje. Vyhecuje hrstku voličů v Západní Virginii a zajistí si pochvalu od energetického konglomerátu Koch Industries. Zvrátit regulaci emisí CO2 zavedenou EPA se mu ale nepodaří.

Zavedené normy chrání zákon o čistém ovzduší a Trumpovi výrazně scházejí hlasy v Kongresu, aby legislativu změnil. Američtí voliči zase výrazně upřednostňují posun od fosilních paliv k obnovitelné energii. I ve zkorumpované americké politice na názorech voličů pořád ještě záleží.

Stejně tak se Trumpovi nepodaří oživit skomírající uhelný sektor. Proti uhlí dnes hovoří úplně všechno. Mezi horníky a u veřejnosti v okolí uhelných elektráren způsobuje onemocnění plic. Uvolňuje víc CO2 na jednotku energie než ropa a plyn a stejně jako ostatní fosilní paliva jej rostoucí měrou konkurenčně porážejí zdroje větrné, solární, vodní a jiné bezuhlíkové energie.

Co se týče pracovních míst, těžba uhlí začíná být natolik automatizovaná, že celý sektor zaměstnává jen několik desítek tisíc pracujících v pracovní síle čítající víc než 150 milionů osob. Těžba uhlí v budoucích trendech americké zaměstnanosti nebude hrát významnou úlohu, zcela bez ohledu na Trumpa.

Z téhož důvodu sázím na to, že se nikdy nepostaví ropovod Keystone XL, který by vyšel na několik miliard dolarů.  Svět nepotřebuje kanadské ropné písky, vzhledem k naléhavé globální nutnosti přejít k bezuhlíkovým zdrojům energie. Z kanadských ropných písků je nákladné těžit, způsobí značné znečištění a jsou daleko od trhů. Nehledě na Trumpův souhlas, investoři nejspíš odmítnou ropovod, který by pravděpodobně dlouho před koncem své užitnosti zbankrotoval.

Čínu, Evropu, ba ani oblast Perského zálivu Trumpovy kroky nezviklají. Čína je odhodlaná snižovat emise CO2, vyčistit si ovzduší a stát se lídrem jedenadvacátého století v oblasti nízkouhlíkových technologií, jako jsou fotovoltaika a elektromobily. Evropa má našlápnuto k ekonomice s nulovými emisemi. Země Perského zálivu budují rozsáhlé nové kapacity v obnovitelné energetice, zejména solární.

Nakonec můžeme užasnout nad bláhovostí amerického prezidenta a zkorumpovaností Republikánské strany USA. Neměli bychom ale podlehnout přesvědčení, že Trumpovy klimatické přeludy promění globální realitu nebo že vychýlí realizaci pařížské klimatické dohody.

Z angličtiny přeložil David Daduč

https://prosyn.org/TKLvqvlcs