Trump na válečné stezce

NEW YORK – Patnáct let poté, co George W. Bush prohlásil, že Irák, Írán a Severní Korea tvoří „osu zla“, Donald Trump ve svém premiérovém projevu v Organizaci spojených národů pranýřoval Írán a Severní Koreu podobně sžíravými výrazy. Slova mají své důsledky a ta Trumpova představují děsivou a bezprostřední hrozbu pro světový mír, stejně jako Bushovy výroky v roce 2002.

Tehdy byl Bush všeobecně oceňován za reakci na teroristické útoky z 11. září 2001. Sešikovat veřejnost do války je snadné a po 11. září to platilo obzvlášť. Americký militarismus však na všech frontách – v Afghánistánu, Iráku, Íránu a Severní Koreji – promrhal globální důvěru, životy, finance a drahocenný čas. Trumpův přístup je přitom ještě mnohem agresivnější – a nebezpečnější – než Bushův.

Podle Trumpa, stejně jako podle Bushe, existuje Dobro (Amerika) a Zlo (Afghánistán za Tálibánu, Írán, Severní Korea a Irák za Saddáma Husajna). Dobrotivá Amerika vznáší na zlosyny určité požadavky. Pokud se zlomyslníci nepodřídí, Amerika může uskutečnit „vojenské řešení“ nebo zavést trestní sankce s cílem prosadit „spravedlnost“, jak ji definují Spojené státy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/q8VlnJT/cs;

Handpicked to read next