Protestors outside electoral college Mark Makela/Stringer

Americká veřejnost proti Trumpovi

PRINCETON – Spojené státy americké, údajně světový maják demokracie, dnes praktikuje její zvláštní formu. Jeden prezidentský kandidát získal o více než tři miliony více hlasů, než jeho oponent, který (s vydatnou pomocí od nepřátelské cizí mocnosti) byl přesto prohlášen za vítěze. Kdekoliv jinde na světě by takováto událost byla shledána jako coup d’état. Tady v USA to nazýváme sbor volitelů.

A je to ještě zvláštnější. Průzkum veřejného mínění od Pew Research, provedený mezi 30. listopadem a 5. prosincem – poté, kdy volba vrhla obvyklou auru vítěze na Donalda Trumpa – ukázal, že pouze 37% Američanů si myslí, že je Trump dobře kvalifikován pro úřad prezidenta, 31% ho považuje za morálního a pouhých 26% ho vnímá jako dobrý vzor. A z opačného spektra, 62% si myslí, že má chabý úsudek a 65% ho považuje za lehkovážného. A tento člověk vyhrál?

Možná, navzdory otřesným osobnostním předpokladům, rezonoval Trumpův přístup k některým klíčovým tématům celým elektorátem. Jako ekonom nechám stranou Trumpovy jistě děsivé pohledy na zahraniční politiku a budu se soustředit na ekonomická témata, která ho podle mnoha odborníků dostala do Bílého domu. Soudě podle jeho prohlášení a výběru kabinetu, se ve skutečnosti mýlí prakticky v každém z nich. Je to alarmující seznam.

https://prosyn.org/CAYDpNrcs