Fish skeleton.

Noví somálští piráti

MOGADIŠU – Somálsko je obdařeno nejdelším pobřežím v kontinentální Africe. Naše bohaté mořské vody patří k nejproduktivnějším na světě, jen se hemží hejny žlutoploutvých tuňáků, modrých marlínů, koryfén a sardinek. Už víc než 30 let je však tato štědrá mořská divočina také pramenem a místem konfliktu, neboť naše vody plundrují cizí nezákonná, nehlášená a neregulovaná (NNN) rybářská plavidla, která naše ryby loupí a úlovek prodávají ve vzdálených přístavech.

Před několika lety pronikání NNN rybářských plavidel vyvolalo v Somálsku vlnu pirátství, v jehož důsledku přišlo globální odvětví námořní dopravy o výnosy v řádu miliard dolarů. Když ilegální zahraniční rybářská plavidla z našich vod prchla, somálští piráti svou pozornost rychle obrátili k lukrativnějším plavidlům, jako jsou nákladní lodě a ropné tankery. Teď, když se pirátství podařilo z velké části potlačit, přibývá důkazů, že se vracejí cizí rybářská plavidla, aby plenila naše vody.

Nová zpráva Securing Somali Fisheries (Jak zabezpečit somálské rybolovné oblasti), vypracovaná uskupením Secure Fisheries, předkládá nová satelitní data dokládající, že zahraniční NNN rybářská plavidla dnes vyloví třikrát víc ryb než Somálci. Zaměřují se v našich vodách na některé nejhodnotnější ryby a svým somálským protějškům přenechávají soupeření o ryby nižší hodnoty.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/3uowjpt/cs;