borchardt7_getty images_media Getty Images

Co je na zpravodajství špatně?

OXFORD – Britská veřejnost se nemůže nabažit zpráv o brexitu – alespoň to tvrdí datoví analytici zpravodajských platforem. Podle nejnovější Zprávy o digitálním zpravodajství od Institutu Reuters se však 71 % britské veřejnosti snaží mediálnímu pokrytí blížícího se odchodu Spojeného království z Evropské unie vyhýbat. Tento nesoulad, který se projevuje v široké škále oblastí, vyvolává vážné otázky nad datově řízeným přístupem zpravodajských organizací k žurnalistice.

Rozmach datových analýz vzbudil u novinářů a jejich editorů přesvědčení, že vědí, co lidé chtějí. A z dobrého důvodu: vzhledem k velkému podílu zpráv konzumovaných na internetu mediální platformy přesně vědí, které zprávy si čtenáři otevřou, kolik si toho přečtou, než se začnou nudit, co sdílejí s přáteli a jaký obsah je naláká pořídit si předplatné.

Takové údaje například naznačují, že publikum má zájem o mimořádnou investigativní žurnalistiku, poradenství v oblasti stravy a osobních financí a úvahy o vztazích a rodině. Dává přednost reportážím s osobním úhlem pohledu, řekněme s podrobnostmi o osudu jednotlivce v těžké situaci, oproti zprávám o pokračujících střetech na Blízkém východě nebo dění na radnici. A přitahují jej senzace – třeba skandály a skopičiny amerického prezidenta Donalda Trumpa – pod titulky sloužícími jako „návnada na kliknutí“.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/7zyEFFfcs