A 4-day-old newborn baby, who has been placed among empty baby beds Sean Gallup/Getty Images

Jak zachránit ženy a novorozence během porodu

BOSTON – Trýznivé story tenisové hvězdy Sereny Williamsové o život ohrožujících komplikacích po porodu její dcery nám připomíná, že porod je teoreticky smrtelný pro jakoukoliv ženu či novorozence. Williamsová prodělala plicní embolii – krvavou sraženinu v plicích. Obdržela život zachraňující péči, kterou potřebovala. Miliony žen po světě však tuto možnost nemají.

Každoročně zemře 5,6 milionu žen a novorozenců během těhotenství, porodu nebo během prvních měsíců života. Péče o nízké kvalitě zejména během 48 hodin okolo porodu je jedním z hlavních faktorů způsobujících porodní komplikace a smrt. Tato úmrtí otřásají rodinami i komunitami. A, aby se tragédie znásobila, dá se jim téměř zcela předejít. Devadesát devět procent úmrtí matek a 80% úmrtí novorozenců jde se správnou péčí zabránit.

Víme, co zabíjí ženy a novorozence v době kolem porodu. Největší zabijáci žen jsou krvácení, sepse, komplikovaný porod a eklampsie. Pro novorozence jsou hlavní rizika asfyxie (obtíže s dýcháním), předčasnost a infekce. Jak zhodnotit, léčit a předcházet těmto příčinám úmrtí, je známo po desetiletí. V mnoha případech dělají rozdíl i jednoduché kroky jako je mytí rukou, zahřívaní dítěte metodou kůže na kůži, nebo léčba vysokého krevního tlaku.

https://prosyn.org/7vXGinjcs