5

Hrdinové boje proti obrně

SEATTLE – Světový pokrok v boji proti obrně je možná jedním z nejlépe střežených tajemství v celém globálním zdravotnictví. Mými hrdiny pro rok 2015 jsou nicméně muži a ženy stojící na frontové linii boje proti této nemoci.

Od roku 1988 se roční počet případů obrny na celém světě snížil o více než 99,9%. Tato nemoc kdysi paralyzovala odhadem 350 000 dětí ročně; v roce 2015 bude počet případů pravděpodobně nižší než 100.

Letošní rok navíc přinesl další významný milník v našem úsilí o vymýcení této ochromující metly: poprvé v dějinách lidstva zažila Afrika rok bez jediného „divokého“ případu obrny.

Přesto mě často překvapuje, kolik lidí o tomto ohromujícím pokroku vůbec neví.

Hlavní zásluhu na něm má mezinárodní koalice vizionářů: oficiálních činitelů, kteří učinili z vymýcení obrny ve svých zemích velkou prioritu, a dárců, kteří umožňují financování boje proti této nemoci. Například podpora ze Spojených arabských emirátů (SAE) byla nepostradatelná pro vakcinaci dětí v Pákistánu – spolu s Afghánistánem jde o jediné dvě země, kde se obrnu nikdy nepodařilo vymýtit.

Oslnivý pokrok, jehož jsme v posledních třech desetiletích svědky, by však nebyl možný bez dobrovolníků a zdravotníků v první linii, kteří chodí do terénu – někdy i za cenu ohrožení vlastního života – a dbají na to, aby bylo každé dítě chráněno. Ať už překonávají záplavy, šplhají do zrádných hor nebo pracují v některých nejkonfliktnějších oblastech světa, díky těmto inspirativním jednotlivcům dnes žije a chodí 13 milionů dětí.

Proto jsem hrdý na to, že Nadace Gatesových vytvořila partnerství s SAE, aby tyto odvážné lidi poctila cenami Hrdinové vymýcení obrny (HOPE). Slavnostní předávání cen za účasti Jeho Výsosti šajcha Muhammada bin Zajída Nahjána, korunního prince Abú Dhabí, představovalo jeden z nejvíce povznášejících okamžiků mé nedávné cesty po Blízkém východě.

Bylo skvělé setkat se s oceněnými a oslavit jejich úžasnou práci. Například Freeda působí jako zdravotnice v pákistánském Balúčistánu a už déle než 15 let podporuje program vymýcení obrny v často nebezpečných částech této provincie. Loni Freeda utrpěla zranění a jeden její rodinný příslušník se stal během vakcinační cesty obětí útoku. Její odhodlání pomáhat s vakcinací dětí však nikdy nezakolísalo.

Atta Ulláh je komunitní lídr a aktivista v pákistánské provincii Chajbar Paštúnchwá, který mobilizuje podporu místních vůdců a zdravotníků pro činnosti zaměřené na vymýcení obrny. Kromě toho odhaluje omyly a vyvrací falešné představy o vakcínách proti obrně.

Se třetím oceněným, Misbahu Lawanem Didim, jsem se setkal už před pár lety v Nigérii. Bylo skvělé vidět ho znovu a kvitovat, že jeho úsilí nezůstalo bez odezvy. Lawan Didi, který sám přežil obrnu, založil hru s názvem „parafotbal“ – novátorský program zaměřený na budování soběstačnosti a sebedůvěry u tří tisíc paraplegiků.

A pak zde byl Constant Dedo, konzultant Světové zdravotnické organizace v Nigérii pro obrnu, který téměř deset let působil v různých koutech Jižního Súdánu, Pákistánu, Nigérie a Afghánistánu. Constantův příběh je příběhem opravdového zápalu pro vymýcení obrny. Během působení v Pákistánu byl postřelen a musel podstoupit vážnou operaci, avšak ve své práci pokračuje dodnes.

A ocenili jsme také Bibi Malikovou, která není jen důležitou bojovnicí za vymýcení obrny, ale i komunitní lídryní a vyhledávaným zdrojem lékařských znalostí v těžko přístupné komunitě v afghánském Helmandu. Zároveň je inspirativním příkladem pro jiné ženy v oblasti.

Všichni tito úžasní jednotlivci mají můj obdiv a vděk. Díky jejich úsilí – a díky snažení statisíců lidí jako oni – máme až opojně blízko k úplnému vymýcení obrny. Teď už jen potřebujeme tuto práci dokončit.

Jsem optimistický v názoru, že tohoto cíle brzy dosáhneme díky přičinlivosti těch, kdo proti obrně bojují, a díky velkorysosti zemí jako SAE, které jejich práci umožňují. A až se jednoho dne znovu sejdeme, abychom oslavili úplný konec obrny, svět bude vědět, že to bylo možné jen díky těmto hrdinům.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.