Gallo Images

Pět lekcí populistického vládnutí

VARŠAVA – Jarosław Kaczyński, de facto vůdce Polska, se stal vedle Donalda Trumpa představitelem populistické hrozby pro západní model demokracie. S očekáváním Trumpovy inaugurace do úřadu amerického prezidenta 20. ledna je záhodno připomenout si první rok populistické vlády v Polsku. Výsledky totiž byly jiné, než se čekalo.

Konvenční vidění toho, co čeká USA (a možná také Francii a Holandsko) v roce 2017, je nevypočitatelný vládce, co bude schvalovat rozporuplná opatření, která budou primárně prospěšná těm bohatým. Chudí ztratí, protože populisté nemají v plánu obnovovat výrobní pracovní místa, navzdory slibům. A bude pokračovat masivní příval migrantů a uprchlíků, protože populisté nemají žádný plán na řešení jádra těchto problémů. Ve výsledku to budou populistické vlády, které se – neschopny efektivní vlády – rozdrobí a jejich vůdci budou buď čelit obžalobě, nebo se jim nepodaří znovu vyhrát volby.

Kaczyński čelil podobným očekáváním. Liberální Poláci si mysleli, že bude pracovat ve prospěch bohatých, vytvoří chaos a brzy udělá chybu – což je přesně to, co se stalo v letech 2005-2007, když naposledy vládla Polsku Kaczyńského strana Právo a spravedlnost (PiS).

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2ESnWKi/cs;