Project Syndicate The FED

Federální rezervní systém Donalda Trumpa

CAMBRIDGE – Jmenováním Jeroma Powella příštím předsedou Federálního rezervního systému USA učinil Donald Trump ve funkci prezidenta zatím asi nejvýznamnější jednotlivé rozhodnutí. Je to uvážlivá a střízlivá volba, předznamenávající krátkodobou kontinuitu politik Fedu v oblasti úrokových sazeb a možná jednodušší a čistější přístup k regulatorní politice.

The Year Ahead 2018

The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

Order now

Powell sice nemá doktorát z ekonomie jako současná předsedkyně Fedu Janet Yellenová a její předchůdce Ben Bernanke, ale roky, kdy ve Fedu působil jako „běžný“ guvernér, využil k získání hluboké znalosti klíčových potíží, s nimiž se bude potýkat. Ale nenechme se mýlit: instituce, již teď Powell povede, ovládá globální finanční soustavu. Všichni ostatní centrální bankéři, ministři financí, ba i prezidenti hrají s notným odstupem až druhé housle.

Zdá-li se to nadnesené, pak jen proto, že většina z nás Fedu nevěnuje opravdovou každodenní pozornost. Když Fed trefí do černého, zavládne stabilita cen, nezaměstnanost se drží nízko a výstup si čile pobrukuje. Ale „trefit do černého“ není vždy snadné, a když Fed trefí vedle, důsledky mohou být hodně ošklivé.

Snahy Fedu zkrotit bublinu akciového trhu koncem 20. let minulého století proslule vyvolaly Velkou hospodářskou krizi 30. let. (Z kandidátů, jež Trump na post zvažoval, je u Powella naštěstí nejméně pravděpodobné, že tuto chybu zopakuje.) Když Fed v 70. letech tiskl hory peněz, aby mírnil bolestivost tehdejších ropných šoků, vyvolal vzestup inflace, k jejímuž zkrocení pak bylo zapotřebí přes deset let.

Občas se zdá, že okolní svět se o politiku Fedu zajímá víc než Američané. Není divu: snad víc než kdy jindy je americký dolar srdcem světové finanční soustavy. Je to zčásti tím, že velký díl světového obchodu a financí je indexován k dolaru, což řadu zemí vede ke snaze napodobovat politiky Fedu a stabilizovat tak své směnné kurzy.

Powell bude na počátku svého pětiletého funkčního období čelit několika mimořádným výzvám. Podle některých ukazatelů se dnes akciové trhy zdají ještě zpěněnější než v roce 1920. S dnešními mimořádně nízkými úrokovými sazbami jsou investoři při honbě za výnosy zřejmě čím dál ochotnější brát na sebe větší riziko.

Zároveň inflace zůstává navzdory silně rostoucí americké a globální ekonomice nepochopitelně nízká. V důsledku toho je pro Fed krajně obtížné normalizovat měnověpolitické úrokové sazby (stále jen 1%), aby měl prostor k jejich snížení, až udeří další recese, k čemuž nevyhnutelně dojde. (Pravděpodobnost, že v určitém roce udeří recese, je asi 17 %, což se dnes jeví jako dobrý odhad.)

Jestliže Powell a Fed nedokážou před příští recesí normalizovat úrokové sazby, co budou dělat? Yellenová trvá na tom, že není čeho se obávat; Fed má vše pod kontrolou, protože se může obrátit k alternativním nástrojům. Mnozí ekonomové však dospěli k názoru, že se z velké části jedná o kouřovou clonu.

Například součástí takzvaného kvantitativního uvolňování jsou emise krátkodobého dluhu, jež Fed vydává, aby nakupoval dlouhodobý vládní dluh. Jenže americká státní pokladna Fed vlastní a mohla by takové nákupy dluhu bez problému provádět sama.

Někteří prosazují „shazování peněz z vrtulníku“, tedy aby Fed tiskl peníze a rozdával je. Ale i to je kouřová clona. Fed nemá zákonem danou pravomoc ani politický mandát vést fiskální politiku; bude-li se o to snažit, vystaví se riziku, že navždy přijde o nezávislost.

Jelikož první a nejlepší obrannou linií v boji proti recesi je měnová politika, naléhavým úkolem pro nového předsedu je přijít s lepším přístupem. Existují naštěstí dobré nápady a lze jen doufat, že Powell urychleně přistoupí k vytvoření komise k prověření dlouhodobých nápravných opatření.

Jedním nápadem je zvýšit inflační cíl Fedu. To by ale bylo problematické, v neposlední řadě proto, že by tak byl porušen desítky let trvající slib držet inflaci kolem 2 %. Kromě toho by vyšší inflace vyvolala rozsáhlejší indexaci, takže by nakonec podkopala účinnost měnové politiky. Radikálnějším – ale mnohem elegantnějším – řešením je vydláždit cestu účinné politice záporných úrokových sazeb.

Součástí působnosti Fedu je také bankovní regulace. Doddův-Frankův zákon o finanční reformě z roku 2010, který zplodil 30 000 stran pravidel, je požehnáním pro právníky. Obrovské náklady na plnění pravidel ale v posledku dopadají na malé a střední podniky. Bylo by mnohem lepší jednoduše vyžadovat, aby banky získávaly mnohem větší část svých zdrojů na akciových trzích namísto prostřednictvím dluhopisů. Za krize by pak břemeno nedolehlo na daňové poplatníky, ale na akcionáře.

Nezmínil jsem ještě slona v místnosti: hrozbu, již pro nezávislost Fedu znamená prezident, který jako by byl odhodlaný zpochybnit všechny institucionální normy. Když prezident Richard Nixon v roce 1972 usiloval o znovuzvolení, vyvinul na tehdejšího předsedu Fedu Arthura Burnse silný tlak, aby z ekonomiky vymačkal „šťávu“. Nixon byl sice opětovně zvolen, ale inflace vyletěla a růst se zhroutil. Nikdo by si neměl přát opakování – třebaže Nixon byl nakonec odvolán.

Z angličtiny přeložil David Daduč

http://prosyn.org/At3g7OO/cs;

Handpicked to read next

 1. Chris J Ratcliffe/Getty Images

  The Brexit Surrender

  European Union leaders meeting in Brussels have given the go-ahead to talks with Britain on post-Brexit trade relations. But, as European Council President Donald Tusk has said, the most difficult challenge – forging a workable deal that secures broad political support on both sides – still lies ahead.

 2. The Great US Tax Debate

  ROBERT J. BARRO vs. JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS on the impact of the GOP tax  overhaul.


  • Congressional Republicans are finalizing a tax-reform package that will reshape the business environment by lowering the corporate-tax rate and overhauling deductions. 

  • But will the plan's far-reaching changes provide the boost to investment and growth that its backers promise?


  ROBERT J. BARRO | How US Corporate Tax Reform Will Boost Growth

  JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS | Robert Barro's Tax Reform Advocacy: A Response

 3. Murdoch's Last Stand?

  Rupert Murdoch’s sale of 21st Century Fox’s entertainment assets to Disney for $66 billion may mark the end of the media mogul’s career, which will long be remembered for its corrosive effect on democratic discourse on both sides of the Atlantic. 

  From enabling the rise of Donald Trump to hacking the telephone of a murdered British schoolgirl, Murdoch’s media empire has staked its success on stoking populist rage.

 4. Bank of England Leon Neal/Getty Images

  The Dangerous Delusion of Price Stability

  Since the hyperinflation of the 1970s, which central banks were right to combat by whatever means necessary, maintaining positive but low inflation has become a monetary-policy obsession. But, because the world economy has changed dramatically since then, central bankers have started to miss the monetary-policy forest for the trees.

 5. Harvard’s Jeffrey Frankel Measures the GOP’s Tax Plan

  Jeffrey Frankel, a professor at Harvard University’s Kennedy School of Government and a former member of President Bill Clinton’s Council of Economic Advisers, outlines the five criteria he uses to judge the efficacy of tax reform efforts. And in his view, the US Republicans’ most recent offering fails miserably.

 6. A box containing viles of human embryonic Stem Cell cultures Sandy Huffaker/Getty Images

  The Holy Grail of Genetic Engineering

  CRISPR-Cas – a gene-editing technique that is far more precise and efficient than any that has come before it – is poised to change the world. But ensuring that those changes are positive – helping to fight tumors and mosquito-borne illnesses, for example – will require scientists to apply the utmost caution.

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now