Project Syndicate

Federální rezervní systém Donalda Trumpa

CAMBRIDGE – Jmenováním Jeroma Powella příštím předsedou Federálního rezervního systému USA učinil Donald Trump ve funkci prezidenta zatím asi nejvýznamnější jednotlivé rozhodnutí. Je to uvážlivá a střízlivá volba, předznamenávající krátkodobou kontinuitu politik Fedu v oblasti úrokových sazeb a možná jednodušší a čistější přístup k regulatorní politice.

Powell sice nemá doktorát z ekonomie jako současná předsedkyně Fedu Janet Yellenová a její předchůdce Ben Bernanke, ale roky, kdy ve Fedu působil jako „běžný“ guvernér, využil k získání hluboké znalosti klíčových potíží, s nimiž se bude potýkat. Ale nenechme se mýlit: instituce, již teď Powell povede, ovládá globální finanční soustavu. Všichni ostatní centrální bankéři, ministři financí, ba i prezidenti hrají s notným odstupem až druhé housle.

Zdá-li se to nadnesené, pak jen proto, že většina z nás Fedu nevěnuje opravdovou každodenní pozornost. Když Fed trefí do černého, zavládne stabilita cen, nezaměstnanost se drží nízko a výstup si čile pobrukuje. Ale „trefit do černého“ není vždy snadné, a když Fed trefí vedle, důsledky mohou být hodně ošklivé.

https://prosyn.org/At3g7OOcs