banner Trump, Le en HitlerP Lukas Schulze/Getty Images

Jak bojovat s populistickými demagogy

CAMBRIDGE – Na nedávné konferenci, které jsem se zúčastnil, mě posadili vedle význačného amerického experta na obchodní politiku. Začali jsme se bavit o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), na kterou prezident Donald Trump svaluje vinu za strasti amerických dělníků a snaží se pro ni vyjednat nové podmínky. „Nikdy jsem si nemyslel, že je NAFTA kdovíjak důležitá,“ sdělil mi onen ekonom.

Nevycházel jsem z úžasu. Když se dohoda před čtvrt stoletím uzavírala, patřil dotyčný expert k jejím nejvýznačnějším a nejhlasitějším stoupencům. Spolu s dalšími ekonomy obchodu sehrál významnou roli při přesvědčování americké veřejnosti, že je tato dohoda výhodná. „Podpořil jsem NAFTA, protože jsem si myslel, že vydláždí cestu dalším obchodním dohodám,“ vysvětlil mi.

O pár týdnů později jsem byl v Evropě na slavnostní večeři, kde měl proslov bývalý ministr financí jedné země eurozóny. Tématem byl vzestup populismu. Onen bývalý ministr již z politiky odešel a nešetřil silnými slovy na adresu chyb, jichž se podle jeho názoru dopustila evropská politická elita. „Obviňujeme populisty, že dávají sliby, které nemohou splnit, ale tuto kritiku bychom měli adresovat sami sobě,“ sdělil nám.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/TtkCtsi/cs;

Handpicked to read next