ruto1_TONY KARUMBAAFP via Getty Images_kenyarenewableenergy Tony Karumba/AFP via Getty Images

Nasze Działania na Rzecz Klimatu

NAIROBI - W zeszłym roku w Berlinie znany kenijski biegacz długodystansowy Eliud Kipchoge pobił rekord świata w maratonie, osiągając czas 02:01:09 i bijąc swój poprzedni czas o 30 sekund. Sukces ten uczynił z niego legendę nie tylko w Kenii, ale i na całym świecie. Stanowi on przydatną lekcję dla wszystkich zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatu. Zwycięska strategia Kipchoge jest zakorzeniona w nauce biegania (a także 120 mil ciężkiej pracy każdego tygodnia), a nasze własne podejście do kryzysu klimatycznego musi obejmować ten sam poziom zaangażowania i skupienia.

Wraz z rosnącymi temperaturami i emisjami, nasza planeta wciąż bije (niebezpieczne) rekordy. Ale z determinacją i konsekwencją, my - wraz z partnerami instytucjonalnymi i innymi rządami - możemy zacząć działać szybciej, aby wyprzedzić kryzys klimatyczny. Sukces będzie zależał od podążania za najnowszą wiedzą naukową i zmobilizowania wspólnych, szeroko zakrojonych wysiłków rządów i obywateli.

W marcu bieżącego roku czołowi światowi eksperci ds. klimatu oraz rządy podpisali najnowszy raport podsumowujący Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Po raz kolejny przesłanie IPCC było surowe: ludzie trwale zmienili planetę, a globalne ocieplenie już zabija ludzi, niszczy przyrodę i czyni świat biedniejszym. Choć kraje afrykańskie przyczyniły się do tego problemu w najmniejszym stopniu, to właśnie one ponoszą największe straty. Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), Afryka odpowiada za mniej niż 3% światowej emisji dwutlenku węgla związanego z energią, a 600 milionów Afrykanów - co jest oburzającą liczbą - wciąż nie ma dostępu do elektryczności.

Zmiany klimatyczne to wspólny problem, który musi zostać rozwiązany przez globalną społeczność pracującą razem, zwłaszcza biorąc pod uwagę nieproporcjonalne obciążenie tych, którzy są najmniej odpowiedzialni. Podczas niedawnej wizyty w Kenii, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i ja odbyliśmy rozmowy na temat sposobów rozwiązania kryzysu klimatycznego. W ramach niemiecko-kenijskiego partnerstwa na rzecz klimatu i rozwoju nasze dwa kraje zobowiązały się do pogłębienia współpracy w zakresie rozwoju odpornego na zmiany klimatu i energii odnawialnej, w tym poprzez wspieranie produkcji zielonego wodoru i zrównoważonego rolnictwa.

Obecnie jesteśmy daleko od ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C lub nawet 2°C, jak przewiduje porozumienie klimatyczne z Paryża. Kryzys klimatyczny nie rozwiąże się sam. Wręcz przeciwnie, musimy zapewnić, że globalne emisje gazów cieplarnianych (GHG) osiągną szczyt najpóźniej do 2025 roku, a następnie spadną o co najmniej 43% do 2030 roku.

Musimy przeprowadzić tę transformację w tym roku. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w listopadzie i grudniu (COP28), oferuje możliwość przyspieszenia transformacji energetycznej, przyspieszenia wzrostu odnawialnych źródeł energii i zobowiązania się do wycofania wszystkich paliw kopalnych - zaczynając od węgla.

Secure your copy of PS Quarterly: Age of Extremes
PS_Quarterly_Q2-24_1333x1000_No-Text

Secure your copy of PS Quarterly: Age of Extremes

The newest issue of our magazine, PS Quarterly: Age of Extremes, is here. To gain digital access to all of the magazine’s content, and receive your print copy, subscribe to PS Premium now.

Subscribe Now

Kenia jest na dobrej drodze do osiągnięcia tych celów. Już teraz generujemy 92% naszej energii z czystych źródeł i zobowiązaliśmy się do osiągnięcia 100% czystej sieci elektrycznej do 2030 roku. Podobnie, w 2022 r. źródła odnawialne wytwarzały 46% energii elektrycznej w Niemczech, a rząd zobowiązał się do zwiększenia tego udziału do 80% do 2030 r. Co najważniejsze, zobowiązania te nie tylko zapewnią czystą energię i bezpieczniejsze środowisko, ale także stworzą miejsca pracy, przyciągną inwestycje i sprawią, że nasze gospodarki będą bezpieczniejsze i bardziej odporne w obliczu niestabilnych cen ropy i gazu.

Ważne jest jednak, abyśmy startowali w tym wyścigu jako zespół. Według IEA, globalny stosunek inwestycji w czystą energię do inwestycji w brudną energię musi wzrosnąć sześciokrotnie do 2030 r. (z 1,5:1 do 9:1).

Dzięki silnemu partnerstwu między Afryką, Europą i resztą społeczności międzynarodowej, Kenia ze swoimi bogatymi zasobami może wnieść znaczący wkład w dekarbonizację i globalne przejście na gospodarkę o zerowej emisji netto. Musimy odblokować finansowanie i inwestycje klimatyczne, abyśmy mogli wykorzystać nasz potencjał do ekologicznego wzrostu gospodarczego. Ale aby to zrobić, będziemy musieli naprawić obecny międzynarodowy system finansowy, który okazał się nieodpowiedni do sprawiedliwego radzenia sobie z wieloaspektowymi globalnymi kryzysami: od pandemii COVID-19 i kryzysu klimatycznego po trudności związane z zadłużeniem w krajach Globalnego Południa.

Odbywający się w przyszłym miesiącu w Paryżu Szczyt na rzecz Nowego Globalnego Paktu Finansowego stanowi dla Europy okazję do pobudzenia poparcia dla reformy międzynarodowego systemu finansowego. Społeczność międzynarodowa musi dostrzec nasz potencjał w rozwiązywaniu globalnych problemów i podjąć kroki w celu zapewnienia wyników korzystnych dla obu stron. Oznacza to zapewnienie dostępu do przystępnego cenowo, adekwatnego i zrównoważonego finansowania, które jest dostarczane w odpowiednim czasie.

Ograniczając emisje, musimy również przygotować naszych ludzi oraz nasze systemy mieszkaniowe, rolnicze i żywnościowe na rosnące temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe. Wypełnienie zobowiązania z COP26 z 2021 r. do podwojenia globalnego finansowania adaptacji do zmian klimatu do 2025 r. pozostaje kluczowe dla ochrony ludzi i przyrody. Najnowszy raport IPCC jest jasny: zmiany klimatu oraz niewystarczające wysiłki w zakresie adaptacji i łagodzenia skutków zmian klimatu odwracają korzyści rozwojowe i podważają stabilność gospodarczą.

Musimy jednak pamiętać, że adaptacja ma swoje ograniczenia, a zmiany klimatu już dziś zagrażają życiu milionów ludzi. Jak pokazuje IPCC, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 43% w tym dziesięcioleciu i ustabilizowanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C lub niższym jest nadal naszą najlepszą szansą na utrzymanie problemu w możliwej do opanowania skali. Wrześniowy szczyt klimatyczny w Kenii będzie kluczową okazją do zaprezentowania zaangażowania, potencjału i możliwości kontynentu w walce z kryzysem klimatycznym. Potrzebujemy, aby wszystkie rządy zintensyfikowały działania i zgodziły się na stopniowe zaprzestanie wykorzystywania paliw kopalnych. Potrzebujemy reform, które sprawią, że nasze instytucje i systemy finansowe będą odpowiednie do tego celu. I musimy poważnie potraktować działania na rzecz klimatu. Jak powiedział Eliud Kipchoge, kluczem do sukcesu jest "podążanie za własnymi słowami."

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/vNE4v5Jpl