drugstore clerk antibiotics Li Zongxian/ZumaPress

Jak rozumně užívat antibiotika

LONDÝN – Má-li svět vyřešit problém antimikrobiální rezistence, potřebuje nejen nové léky, ale i nové chování – všech nás sedmi miliard. Kvůli špatnému užívání a nadužívání antibiotik jsou běžné infekce typu pneumonie a tuberkulózy stále rezistentnější vůči stávající léčbě; v některých případech se staly zcela imunními.

Tato hrozba má globální rozsah. Podle Komise pro hodnocení antimikrobiální rezistence, jejímž jsem předsedou, usmrtí rezistentní infekce nejméně 700 000 lidí ročně. Pokud se pro řešení tohoto problému nebude nic dělat, pak by do roku 2050 mohlo umírat přibližně deset milionů lidí ročně na dříve léčitelná onemocnění.

Vývoj nových léků představuje důležitou složku koordinovaného boje proti antimikrobiální rezistenci. Nebude však dostatečný. Kromě něj musíme také snížit naši poptávku po antibiotikách a pochopit, že tato léčiva mohou někdy napáchat víc škody než užitku. Podle jednoho odhadu je téměř polovina všech antibiotik předepsaných ve Spojených státech nevhodných či nepotřebných. Prudké zvýšení rezistence vůči antibiotikům proto těžko může někoho překvapit.

https://prosyn.org/uhYtVj0cs