Trump climate announcement Brendan Smialowski/AFP/Getty Images

Trumpova daremná Amerika

NEW YORK – Donald Trump do celosvětového ekonomického uspořádání, které bylo tak pečlivě konstruováno během let po druhé světové válce, vhodil ruční granát. Pokus o zničení pravidly řízeného systému globální správy – aktuálně se projevil Trumpovým vyvázáním Spojených států z Pařížské klimatické dohody z roku 2015 – je jen nejnovějším aspektem útoku amerického presidenta na základní soustavu našich hodnot a institucí.

Svět se jen pomalu plně vyrovnává se zlovůlí politického programu Trumpovy administrativy. Na americký tisk – instituci nezbytnou k tomu, aby si Američané zachovali své svobody, práva a demokracii – Trump a jeho kumpáni útočí jako na „nepřítele lidu“. Označováním všeho, co zpochybňuje jejich záměry a argumenty, za „falešné“, ba dokonce odmítáním samotné vědy se pokoušejí podrýt základy našich znalostí a přesvědčení – naši epistemologii. Trumpova klamná odůvodnění, proč zavrhl Pařížskou klimatickou dohodu, jsou toho jen nejčerstvějším dokladem.

Tisíce let až do poloviny osmnáctého století životní úrovně stagnovaly. Enormní nárůsty životních úrovní v dalších dvou a půl staletích stavěly na osvícenství, charakteristickém příklonem k racionální rozpravě a vědeckému zkoumání.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/YV86SzR/cs;