Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

Populistická plutokracie a budoucnost Ameriky

NEW YORK – Donald Trump získal křeslo amerického prezidenta díky pracujícím a sociálně konzervativním bělošským voličům, kteří podpořili jeho populistickou platformu ekonomického nacionalismu. Trump odmítl tradiční profiremní a proobchodní agendu Republikánské strany a podobně jako Bernie Sanders na levici apeloval na Američany, které poškodily disruptivní technologie a „globalistická“ politika podporující volný obchod a migraci.

Ačkoliv však Trump kandidoval jako populista, vládne jako plutokrat – naposledy tím, že se přihlásil ke zdiskreditované teorii strany nabídky v oblasti zdanění, na které většina republikánů dodnes lpí. Trump rovněž kandidoval jako člověk, který „vysuší bažinu“ ve Washingtonu a na Wall Street. Svou administrativu ovšem obsadil miliardáři (nikoliv jen milionáři) a lidmi, kteří prošli bankou Goldman Sachs, přičemž dopustil, aby bažina podnikatelských lobbistů dosáhla rekordní hloubky.

Trumpův a obecně republikánský plán zrušit zákon o dostupné péči (Obamacare) z roku 2010 by ponechal bez zdravotní péče 24 milionů Američanů – vesměs chudých lidí či příslušníků středních vrstev, z nichž mnozí ho volili. Jeho deregulační politika je až křiklavě zaujatá proti zaměstnancům a odborům. A republikánský plán daňové reformy, který Trump schválil, by zdrcujícím způsobem upřednostňoval nadnárodní korporace a horní 1% domácností, z nichž mnohé budou těžit zejména ze zrušení dědické daně.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/7BykAfs/cs;

Handpicked to read next