Earth map environment data science US Mission Geneva/Eric Bridiers/Flickr

Data pro rozvoj

NEW YORK – Datová revoluce svižně proměňuje všechny oblasti společnosti. K organizaci voleb se využívá biometrických údajů, pomocí satelitního snímkování se sledují lesy, bankovnictví přešlo z kamenných poboček do chytrých telefonů a rentgenové snímky hodnotí zdravotníci na druhém konci světa. S trochou investic a prozíravosti, jež pojmenovala nová zpráva o Datech pro rozvoj, vypracovaná Sítí řešení pro udržitelný rozvoj (SDSN) při OSN, může datová revoluce vyvolat revoluci udržitelného rozvoje a urychlit pokrok směřující k ukončení chudoby, podpoře sociálního začleňování a ochraně životního prostředí.

Světové vlády na zvláštním summitu Organizace spojených národů 25. září přijmou nové Cíle udržitelného rozvoje (CUR). Tato událost bude zřejmě největším shromážděním světových lídrů v dějinách, neboť společné cíle, jimiž se bude řídit globální rozvojové úsilí do roku 2030, schválí asi 170 hlav států a vlád. Jistěže, schválit cíle je snazší než je splnit. Budeme proto potřebovat nové nástroje, včetně nových datových systémů, abychom CUR do roku 2030 učinili skutečností. Vlády, podniky i skupiny občanské společnosti by při rozvoji těchto nových datových systémů měly sledovat čtyři různé účely.

První a nejdůležitější jsou data pro poskytování služeb. Datová revoluce dává vládám a podnikům nové a výrazně zdokonalené možnosti jak poskytovat služby, bojovat proti korupci, omezovat byrokracii a garantovat dostupnost v dříve odříznutých místech. Už dnes informační technologie revolučně mění poskytování zdravotní péče, vzdělávání, veřejnou správu, infrastrukturu (příkladem je předplacený odběr elektřiny), bankovnictví, reakce na mimořádné události a mnoho dalšího.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ciA5Dzk/cs;