Hard candy

Špatná sázka na syntetickou biologii

LAS VEGAS – Las Vegas se zdá jako vhodné místo pro start riskantní korporátní hry, která může zničit živobytí milionů drobných zemědělců. Mezinárodní potravní konglomerát Cargill si začátkem tohoto měsíce vybral známý Strip v Las Vegas pro představení produktu, od něhož se očekává senzace: EverSweet, sladidlo vyrobené ze “stejných sladkých komponent, jako jsou ty ve stévii.“

Nicméně, navzdory závislosti Cargillu na stévii v jeho propagačních materiálech, neobsahuje EverSweet ani lísteček této rostliny. Nový produkt Cargillu je příkladem syntetické biologie, druh genetického inženýrství, které využívá modifikovaný organismus k výrobě směsí, které by nikdy přirozeně nevznikly. Co dělá chuť EverSweetu sladkou není stévie, ale sloučenina vyprodukovaná bioinženýrskými kvasnicemi.

Syntetická biologie je high-tech, ale také potenciálně “high-risk.“ I když přitahuje miliardy dolarů v investicích, je předmětem rostoucího mezinárodního zájmu. Cargill výmluvně nezdůrazňuje použití kontroverzní technologie; místo toho společnost popisuje EverSweet jako produkt “speciálně vyrobených pekařských kvasnic,“ jako kdyby šlo o recept používaný po století v bavorských vesnicích.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/3DQiJbf/cs;