internet cafe ghana Per-Anders Pettersson/Getty Images

Digitální propast je brzdou rozvoje

ŽENEVA – Je snadné předpokládat, že přístup k digitální ekonomice je všudypřítomný a že nakupování přes internet představuje přirozený vývoj obchodu. Například firma Amazon prodala v červenci během své každoroční akce Prime Day přes 100 milionů produktů zákazníkům z celého světa – tento zlatý důl o objemu 4,2 miliardy dolarů zahrnoval i prodej kuchyňské soli v Indii, dietní koly v Singapuru nebo zubních kartáčků v Číně.

Podobná čísla však zastírají skutečnost, že pro mnoho lidí v rozvojových zemích je cesta k e-obchodu plná výmolů. Jednoduše řečeno není růst e-obchodu automatický a šíření jeho výhod není zaručeno.

Některé překážky jsou logistické. Například na ostrůvku Tuvalu v jižním Pacifiku je pojmenováno méně než deset ulic v hlavním městě Funafuti a pouze asi 100 domů má vlastní poštovní adresu. I kdyby měli všichni obyvatelé Tuvalu přístup k internetu (což nemají; podle Světové banky disponovalo v roce 2016 rychlým připojením k internetu jen 13% obyvatel), bylo by doručování zboží zakoupeného přes internet v této zemi složité.

https://prosyn.org/sYdc6cRcs