Polio vaccination UN Photo/Flickr

Poslední vzdor obrny

ŽENEVA – Nigérie zažila perný rok. Za posledních 12 měsíců země utrpěla útoky dětských sebevražedných atentátníků a brutální masakry prováděné uskupením Boko Haram. Velká většina z 276 školaček unesených loni v Čiboku se stále pohřešuje. Přesto se během této doby, navzdory těmto hrůzám, Nigérii podařilo dosáhnout opravdu pozoruhodného výkonu: celý rok uběhl bez jediného nového případu dětské přenosné obrny.

Pro Nigérii a všechny její partnery ve snaze vymýtit tuto chorobu je to vynikající úspěch. Před necelými 30 lety obrna sužovala 125 zemí a způsobovala ochrnutí tisíce dětí denně. Doposud existovaly už jen tři země, kde se virus stále považoval za endemický: Afghánistán, Pákistán a Nigérie. Zdravotníci čekají tři roky, než zemi prohlásí za zbavenou obrny, ale roční milník vzbuzuje naděje, že poslední případ přenosné obrny v Nigérii – a v celé Africe – je za námi.

Kromě náročného logistického úkolu dostat se v nejlidnatější zemi Afriky ke každému dítěti musela nigerijská kampaň usilující o vykořenění obrny překonávat bezpečnostní nástrahy, odpor náboženských fundamentalistů a rozbujelou korupci. Skutečnost, že zemi tak zatížené problémy jako Nigérie se podařil takový počin je důvodem k oslavě a optimismu, nejen v boji proti obrně, ale v globálních zdravotnických snahách obecně. Nigerijský úspěch ukazuje, že zázraky moderního lékařství lze vnést do světa dětí, které jsou nejvíce přehlížené a nejhůře dostupné.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2te31Mn/cs;