child sleeping UniversalImages | getty images

Jak mohou pitvy zachránit životy dětí

SEATTLE – Ve věku, kdy jsou data hojnější a dostupnější než kdy dřív, jsme zvyklí opírat svá rozhodnutí o co možná nejvíc důkazů. Čím důležitější rozhodnutí, tím horlivěji se ujišťujeme, že náš výzkum je důkladný a informace přesné.

Přesto co se týče jednoho z nesporně nejdůležitějšího rozhodování, s nímž se dnes potýkáme, máme velmi málo dat. V rámci Cílů udržitelného rozvoje, přijatých Organizací spojených národů loni v září, se mezinárodní společenství zavázalo do roku 2030 u dětí ve věku do pěti let skoncovat s nemocemi, jimž lze předcházet. Přesto nám v regionech s nevyšší úmrtností scházejí nejzákladnější údaje o tom, proč děti umírají. Víme, že většinu úmrtí způsobují infekční nemoci, ale nevíme které. Při rozhodování, jak nejlépe alokovat finanční prostředky, postupujeme v zásadě naslepo.

Od roku 1990 jsme dětskou úmrtnost celosvětově snížili na polovinu, přesto na nemoci, jimž lze předcházet, stále umírá téměř šest milionů dětí ve věku do pěti let. Ke čtyřem z pěti dětských úmrtí dochází v subsaharské Africe nebo jižní Asii, kde je málo lékařů a ještě méně patologů. Standardní lékařská vyšetření příčiny úmrtí jsou zřídkavá. V mnoha případech neexistuje ani oficiální evidence zemřelých.

https://prosyn.org/2n5Kuwjcs