pulse of europe demonstration Andreas Arnold/AFP/Getty Images

Postavit se za Evropu

BRUSEL – Dnešní Evropská unie potřebuje jak záchranu, tak radikální přetvoření. Přednost musí dostat záchrana EU, protože Evropa je v existenčním ohrožení. Jak ale během své předvolební kampaně zdůraznil francouzský prezident Emmanuel Macron, význam obnovení podpory, jíž se EU těšívala, není o nic méně zásadní.

Existenční nebezpečí, před nímž EU stojí, přichází zčásti zvenčí. Unie je obklopena mocnostmi nepřátelskými vůči tomu, co právě ona zosobňuje – je tu Rusko Vladimira Putina, Turecko Recepa Tayyipa Erdoğana, Egypt Abda al-Fattáha as-Sísího a Amerika, již by stvořil Donald Trump, kdyby mohl.

Ohrožení ale přichází i zevnitř. EU se řídí smlouvami, které po finanční krizi roku 2008 z velké části ztratily souvislost s podmínkami převažujícími v eurozóně. I ty nejprostší inovace nezbytné k zajištění udržitelnosti jednotné měny by bylo možné zavést jedině prostřednictvím mezivládních ujednání mimo stávající smlouvy. Jak se rostoucí měrou komplikovalo fungování evropských institucí, i samotná EU v některých ohledech postupně ztratila schopnost správně fungovat.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/QmaJ4G0cs