People protest against Rafael Correa government Patricio Realpe/LatinContent/Getty Images

Varovný příběh pro hlídače médií

QUITO – Pro pochopení možných důsledků neustálého pranýřování tisku americkým prezidentem Donaldem Trumpem se stačí podívat do Ekvádoru, kde vláda bývalého prezidenta Rafaela Correy léta útočila na zpravodajská média. Correa během působení v úřadu prezidenta v letech 2007 až 2017 zavedl řadu opatření s cílem potlačit svobodu tisku. A podobně jako Trump si z médií pravidelně dělal fackovacího panáka, aby sešikoval své stoupence.

V roce 2015 se Correovi podařilo prosadit ústavní změnu, která sdělovací prostředky nově zatřídila jako službu veřejnosti, tak jako vodu či elektřinu, čímž umožnila silnější dohled státu nad informováním. Kromě toho s deklarovaným cílem zajistit „vyvážené mediální pokrytí“ protlačil v roce 2013 ekvádorský zákon o sdělovacích prostředcích a vydal dodatečné vyhlášky umožňující vládě došlápnout si na novináře pomocí pokut, nařízených veřejných omluv, a dokonce trestů odnětí svobody.

Correa občas zašel do televize nebo rozhlasu, podobně jako Trump, aby jmenovitě očerňoval novináře a jeho vláda se opakovaně soudila s tiskovými organizacemi. El Universo, jedny z předních novin v zemi, Correa například zažaloval o 80 milionů dolarů. Nakonec byl list nucen zaplatit 40 milionů výměnou za „milost“.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/BXkneBacs