Quran, sacred book of Islam

Cesta islámu k modernitě

UPPSALA – Mnozí v muslimské obci se už dlouho vymezují proti Všeobecné deklaraci lidských práv Organizace spojených národů. Kritici tvrdí, že deklaraci sestavily koloniální mocnosti s dlouhou historií hrubého porušování lidských práv a že jde jen o další pokus hrstky západních aktérů vnutit svou vůli muslimským zemím. Islámští konzervativci a fundamentalisté jdou ještě dál a prohlašují, že žádný lidský výtvor se nevyrovná zákonu šaría, natož aby jej překonal, neboť ten znamená slovo Boží.

Tento střet mezi sekulárními lidskoprávními standardy OSN a muslimskou náboženskou doktrínou zrcadlí obecnější konflikt mezi islámem a modernitou, v jehož důsledku jsou někteří občané muslimských zemí – mimo jiné ženy a nemuslimové – velice zranitelní. Nově tuto otázku naštěstí pojímá rodící se škola muslimského myšlení, která zdůrazňuje, že Korán, stejně jako jakýkoli jiný náboženský text, je nutné interpretovat – a že výklady se v průběhu času mohou měnit.

Korán ve skutečnosti chrání principy, jako je svoboda, nestrannost a poctivost, což je projevem zásadní úcty ke spravedlnosti a lidské důstojnosti. Problém tkví v tom, jak zdůraznil íránský teolog Mohsen Kadívar, že se mnohé součásti zákona šaría vážou k předmoderním sociálním strukturám, které ženám a nemuslimům upírají ochranou, jíž se těší muslimští muži.

https://prosyn.org/pF3b56Bcs