women waiting at clinic The Washington Post/Getty Images

Příliš mnoho zdravotnických klinik poškozuje rozvojové země

FREETOWN, SIERRA LEONE – Dárcové typu Světové banky nebo Světové zdravotnické organizace často naléhají na rozvojové země, aby investovaly do národních zdravotnických systémů. Ačkoliv se však překotné budování klinik a dalších léčebných zařízení i v nejodlehlejších regionech může jevit jako přímočarý přístup k zajištění všeobecného pokrytí obyvatelstva zdravotní péčí, ukazuje se, že realita je poněkud jiná.

Nedávná epidemie eboly v západní Africe zdůraznila potřebu silnějších, efektivnějších a odolnějších zdravotnických systémů v rozvojových zemích. Když však země ukvapeně budují další kliniky, bývají takto vzniklé kapacity občas „šité horkou jehlou“ a postrádají vybavení, dodávky i personál potřebné k účinnému poskytování životně důležitých zdravotnických služeb.

Během svých četných návštěv venkovských oblastí v rodné Sieře Leone jsem viděl hezkých pár zdravotnických zařízení, bez kterých by se komunity obešly. Například nově rekonstruovaná klinika v Masunthu měla jen velmi skrovné vybavení a v kohoutcích netekla voda. Zařízení v nedalekých městech Maselleh a Katherie zase měla rozpraskané zdi, do střech zatékalo a uvnitř bylo tak málo úložných prostor, že jehly a zdravotní karty musely ležet naskládané na podlaze.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vOwW8xQ/cs;