women waiting at clinic The Washington Post/Getty Images

Příliš mnoho zdravotnických klinik poškozuje rozvojové země

FREETOWN, SIERRA LEONE – Dárcové typu Světové banky nebo Světové zdravotnické organizace často naléhají na rozvojové země, aby investovaly do národních zdravotnických systémů. Ačkoliv se však překotné budování klinik a dalších léčebných zařízení i v nejodlehlejších regionech může jevit jako přímočarý přístup k zajištění všeobecného pokrytí obyvatelstva zdravotní péčí, ukazuje se, že realita je poněkud jiná.

Nedávná epidemie eboly v západní Africe zdůraznila potřebu silnějších, efektivnějších a odolnějších zdravotnických systémů v rozvojových zemích. Když však země ukvapeně budují další kliniky, bývají takto vzniklé kapacity občas „šité horkou jehlou“ a postrádají vybavení, dodávky i personál potřebné k účinnému poskytování životně důležitých zdravotnických služeb.

Během svých četných návštěv venkovských oblastí v rodné Sieře Leone jsem viděl hezkých pár zdravotnických zařízení, bez kterých by se komunity obešly. Například nově rekonstruovaná klinika v Masunthu měla jen velmi skrovné vybavení a v kohoutcích netekla voda. Zařízení v nedalekých městech Maselleh a Katherie zase měla rozpraskané zdi, do střech zatékalo a uvnitř bylo tak málo úložných prostor, že jehly a zdravotní karty musely ležet naskládané na podlaze.

https://prosyn.org/vOwW8xQcs