Antonio Saba/Getty Images

Kormidlo budoucnosti

SAN FRANCISCO – Nové technologie se objevují tak rychle, že máme potíže vypořádat se s jejich dopady na společnost. Poněvadž ovlivňují vše od podstaty práce po to, co vlastně znamená být člověk, technologické změny by nás mohly přemoci, nebudeme-li spolupracovat tak, abychom jim rozuměli a věděli si s nimi rady.

Vlivem přelomových pokroků v oblasti umělé inteligence, robotiky, internetu věcí, autonomních vozidel, trojrozměrného tisku, nanotechnologií, biotechnologií, výzkumu materiálů, ukládání energie a kvantových počítačů se od základů mění nebo vznikají celá odvětví. My ve Světovém ekonomickém fóru nazýváme tuto vlnu inovací „čtvrtou průmyslovou revolucí,“ protože zásadně mění, jak žijeme, pracujeme a stýkáme se.

První průmyslovou revoluci spustily nové technologie jako parní stroje a přádelny a doprovázely ji dějinné sociopolitické jevy jako urbanizace, hromadné vzdělávání a mechanizované zemědělství. Díky elektrifikaci a velkovýrobě přinesla druhá průmyslová revoluce zcela nové sociální modely a formy práce. Třetí průmyslová revoluce pak s nástupem digitálních technologií a bezprostředních telekomunikací během posledních pěti desetiletí propojila planetu a zkrátila čas i prostor.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/lZmzoPB/cs;