A television cameraman tests his equipment Paul J. Richards/Getty Images

Falešné vyprávění reálpolitiky

ŽENEVA – V éře rozdělujících sociálních médií a partajních „falešných zpráv“ už neplatí představa, že „hovoří činy, ne slova“. Jak znovu zjišťujeme, slova jsou mocná a problematická, zejména v kontextu geopolitiky. Že v diplomacii na slovech stále záleží, nám naposledy připomnělo nedávné zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku.

Mnoho pozornosti přitáhla poznámka amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy „nebudou mít jinou možnost, než Severní Koreu totálně zničit,“ kdyby je nebo jejich spojence Korejská lidově demokratická republika (KLDR) ohrozila. Většina vojenských expertů se skutečně shodne, že kinetická válka na Korejském poloostrově by KLDR vymazala ze světa a společně s ní dost možná i Jižní Koreu.

Jiné části Trumpova projevu v OSN, zejména pasáže o národních zájmech a suverenitě, ale vyžadují hlubší úvahu. Trump se nijak netají touhou upřednostňovat „Ameriku na prvním místě“, a tento závazek na pódiu OSN zopakoval. Vyzval ale i ostatní lídry, aby pro ně byla na prvním místě jejich země. „Abychom překonali úskalí současnosti a naplnili příslib budoucnosti, musíme vycházet z moudrosti minulosti,“ řekl. „Náš úspěch závisí na koalici silných a nezávislých států, které lnou ke své suverenitě s cílem upevnit bezpečnost, prosperitu a mír pro sebe a pro svět.“

https://prosyn.org/VkQO0bAcs