23

Proč mileniálové odmítnou Trumpa

NEW YORK – Klíčová zlomová linie ve Spojených státech nevede mezi stranami či státy, nýbrž mezi generacemi. Takzvaní „mileniálové“ (tedy lidé ve věku 18-35 let) masivně hlasovali proti Donaldu Trumpovi a budou představovat páteř odporu proti jeho politice. Starší Američané jsou rozpolcení, avšak Trumpova voličská základna se nachází mezi lidmi ve věku nad 45 let. Mladší voliči v jedné otázce za druhou Trumpa odmítnou, protože v něm vidí politika minulosti, nikoliv budoucnosti.

Samozřejmě se jedná o průměrná čísla, nikoliv absolutní. Přesto potvrzují generační rozkol. Podle průzkumů prováděných před hlasovacími místnostmi získal Trump 53% hlasů voličů ve věku 45 a více let, 42% hlasů lidí ve věku 30-44 let a jen 37% hlasů voličů v rozmezí 18-29 let. V průzkumu z roku 2014 se za liberály označilo 31% mileniálů, oproti 21% takzvaných „baby boomers“ (lidí ve věku 50-68 let) a pouhým 18% příslušníků „tiché generace“ (69 a více let).

Pointa netkví v tom, že se z dnešních mladých liberálů stanou postupem času konzervativci. Generace mileniálů je obecně mnohem liberálnější, než byli v mladším věku příslušníci baby boomers a tiché generace. Navíc jsou mileniálové rozhodně méně stranicky vyhranění a podpoří toho politika, který se bude zabývat jejich hodnotami a potřebami, včetně uchazečů z třetích stran.

V politickém vnímání starých a mladých existují nejméně tři velké rozdíly. Za prvé jsou mladí lidé sociálně liberálnější než starší generace. Rostoucí rasová, náboženská a sexuální pluralita Ameriky pro ně není ničím světoborným. Rozmanitá společnost složená z bělochů, Afroameričanů, Hispánců, Asiatů, domorodých etnik a přistěhovalců je přesně tou zemí, kterou znají odjakživa – nepředstavuje pro ně dramatickou změnu oproti dřívějšku. Akceptují také sexuální a genderové kategorie – lesby, gaye, transsexuály, bisexuály, intersexuály, pansexuály a další –, které byly pro (Trumpovu) generaci jejich prarodičů v podstatě tabu, popřípadě neznámé.