Venezuela opposition protest Federico Parra/Getty Images

Pláčeme pro tebe, Venezuelo

BOGOTÁ – Až donedávna byla Venezuela – rodiště „osvoboditele“ Simóna Bolívara – svobodnou a docela zámožnou zemí, která se mohla pochlubit největšími ověřenými zásobami ropy na světě a úžasnými lidmi. Lákala miliony kolumbijských migrantů, kteří se snažili uprchnout před násilnostmi války proti povstalcům z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Dnes se role obracejí: právě v době, kdy padesát let trvající válka s FARC končí, se Venezuela ekonomicky, sociálně i politicky hroutí.

Kolumbie je zemí, na kterou má krize probíhající u našeho souseda a zároveň sesterské republiky největší dopad. Naše státy jsou propojené snad všemi možnými vazbami: dějinami, kulturou, ekonomikami i zeměpisnou polohou, neboť máme přes 2000 kilometrů společné hranice.

My v Kolumbii vždy doufáme, že Venezuela bude prosperovat. Proto spolu s mnoha dalšími státy a světovými lídry včetně Vatikánu a samotného papeže Františka děláme vše, co je v našich silách, abychom povzbudili venezuelskou vládu v čele s prezidentem Nicolásem Madurem i tamní opozici k nalezení schůdné cesty ze současné krize.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fN8IXq5/cs;