24

Skutečná role USA v Sýrii

NEW YORK – Syrská občanská válka je nejnebezpečnější a nejpustošivější krize na planetě. Od jara 2011 zemřely statisíce lidí, kolem deseti milionů Syřanů muselo opustit domov, Evropou zmítá teror Islámského státu (ISIS) a politické důsledky uprchlictví a Spojené státy a jejich spojenci v NATO se víc než jednou nebezpečně přiblížili přímému střetu s Ruskem.

Skrýváním úlohy USA v Sýrii před americkým lidem i světovým názorem prezident Barack Obama bohužel tato nebezpečí významně znásobuje. K ukončení syrské války je zapotřebí, aby USA předložily poctivou inventuru své trvající, často utajené role v syrském konfliktu od roku 2011, včetně toho, kdo financuje, vyzbrojuje, cvičí a podporuje různé strany. Takové odhalení by vedlo k ukončení bezohledných aktivit mnoha zemí.

ttp protests

Free Trade in Chains

Chatham House's Paola Subacchi examines the causes and consequences of today's anti-globalization backlash, guided by insights from Stephen Roach, Dani Rodrik, Joseph Stiglitz, and other Project Syndicate commentators.

Široce rozšířený – a přitom mylný – je dojem, že Obama drží USA mimo syrskou válku. Americká pravice jej pravidelně kritizuje, že za nepřekročitelnou hranici určil syrskému prezidentu Bašáru al-Asadovi chemické zbraně, a pak ucouvl, když ji Asad údajně překročil (věc zůstává mlhavá a sporná, jako tolik jiného v Sýrii). Chybnou představu, že se USA drží za postranní čarou, nedávno zopakoval přední komentátor listu Financial Times, když naznačil, že Obama odmítl radu tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové, aby vyzbrojil syrské vzbouřence bojující proti Asadovi.

Tu a tam se ale závěs zdvihne. V lednu New York Timeskonečně informovaly o tajném prezidentském nařízení z roku 2013, aby CIA vyzbrojila syrské vzbouřence. Jak článek vysvětlil, výzbroj z podstatné části financuje Saúdská Arábie, kdežto CIA, na základě Obamových nařízení, poskytuje organizační podporu a výcvik.

Zpráva se bohužel mihnula, aniž by ji dále rozvedla vláda USA nebo další zpravodajství New York Times. Veřejnost zůstala v nejistotě: Jak rozsáhlé jsou probíhající operace CIA se Saúdy? Kolik USA v Sýrii ročně utratí? Jaké zbraně syrským vzbouřencům dodávají USA, Saúdové, Turci, Katařané a další? Které skupiny zbraně dostávají? Jakou úlohu v této válce mají americké jednotky, letecké krytí a další personál? Americká vláda na tyto otázky neodpovídá a ani média hlavního proudu se jim nevěnují.

Při více než deseti příležitostech Obama americkému lidu řekl, že „americké vojenské boty do terénu nekročí“. Přesto se každých několik měsíců veřejnosti ve stručném vládním prohlášení oznamuje, že do Sýrie jsou vysílány americké jednotky zvláštního určení. Pentagon pravidelně popírá, že by byly na frontových liniích. Když ale Rusko a Asadova vláda nedávno přistoupily k bombardování a ostřelování vzbouřeneckých bašt, USA upozornily Kreml, že tyto útoky ohrožují americké vojáky v terénu. Veřejnosti se nedostalo žádného vysvětlení ohledně jejich mise, jejích nákladů ani příjemců spolupráce v Sýrii.

Díky občasným únikům, investigativnímu zpravodajství, prohlášením jiných vlád a zřídkavým výrokům představitelů USA víme, že Amerika je pod vedením CIA zapojena do aktivní a pokračující války s cílem jak svrhnout Asada, tak porazit ISIS. K americkým spojencům v úsilí namířeném proti Asadovi patří Saúdská Arábie, Turecko, Katar a další země v regionu. USA už za zbraně, výcvik, jednotky zvláštního určení, letecké údery a logistickou podporu vzbouřeneckých sil, včetně mezinárodních žoldáků, utratily miliardy dolarů. Američtí spojenci utratily další miliardy dolarů. Přesné částky se neuvádějí.

Americká veřejnost u těchto rozhodnutí vůbec nedostala slovo. Kongresem USA neprošlo žádné zmocňovací hlasování ani schválení rozpočtu. Úloha CIA nebyla nikdy vysvětlena ani zdůvodněna. Neproběhla žádná obhajoba domácí a mezinárodní zákonnosti amerického konání před americkým lidem ani před světem.

Zúčastněným v nitru vojensko-průmyslového komplexu USA toto tajnůstkářství zcela vyhovuje. Stavějí na tom, že hlasování Kongresu před 15 lety, které svolilo k nasazení ozbrojených sil proti pachatelům útoku z 11. září, dává prezidentovi a armádě bianko šek k vedení utajených válek na Blízkém východě a v Africe. Proč by USA měly veřejně vysvětlovat své činy? To by jen ohrozilo operace a posílilo nepřítele. Veřejnost nic vědět nemusí.

Zastávám odlišný názor: války by měly být nejzazší možností a mantinely by jim měla vymezovat demokratická kontrola. Tento náhled má za to, že americká tajná válka v Sýrii je nezákonná jak podle Ústavy USA (která k vyhlášení války zmocňuje výhradně Kongres), tak podle Charty Organizace spojených národů a že americká dvojaká válka v Sýrii je cynický a nezodpovědný hazard. Cílem snah svrhnout Asada pod taktovkou USA není ochránit syrský lid, jak tu a tam Obama a Clintonová nadnesli; jedná se o zástupnou válku proti Íránu a Rusku, v níž má Sýrie tu smůlu, že se stala bojištěm.

Ve hře je v této válce mnohem víc a partie je to mnohem nebezpečnější, než si američtí váleční šachisté představují. Zatímco USA provozují svou válku proti Asadovi, Rusko vystupňovalo vojenskou podporu jeho vlády. Podle amerických médií hlavního proudu je chování Ruska urážkou: jak se Kreml opovažuje bránit USA ve svržení syrské vlády? Výsledkem je rozšiřující se diplomatický střet s Ruskem, který by mohl eskalovat a vést – snad neúmyslně – až k vojenskému konfliktu.

Jedná se o záležitosti, které by měly podléhat právnímu přezkumu a demokratické kontrole. Jsem si jistý, že americký lid by na probíhající válku v Sýrii, která pod vedením USA usiluje o změnu režimu, reagoval hlasitým „ne“. Američané chtějí bezpečnost, včetně porážky ISIS, ale také jsou si vědomi dlouhé a katastrofální historie snah o změny režimů v režii USA, mimo jiné v Afghánistánu, Iráku, Libyi, Sýrii, Střední Americe, Africe a jihovýchodní Asii.

11,282 commentaries shared. Help us keep sharing.

Learn more

Právě to je hlavní důvod, proč bezpečnostní složky USA odmítají říct pravdu. Americký lid by nežádal neutuchající válku, ale mír. Obamovi ještě zbývá v úřadu několik měsíců, kdy může napravit svůj pošramocený odkaz. Měl by začít tím, že Američanům nalije čistého vína.

Z angličtiny přeložil David Daduč