Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

Připravme se na Trumpovy obchodní války

LONDÝN – Je americký prezident Donald Trump tím, čemu maoisté říkávali „papírový tygr“, nebo by svět měl brát jeho hlasité výhrůžky vážně? Tato otázka zazněla obzvláště silně v souvislosti se severokorejskou jadernou hrozbou. Po Trumpově poněkud klidnější dvanáctidenní cestě po Asii však obavy z konfliktu na Korejském poloostrově poněkud utichly.

Stejná cesta nicméně vyvolala jinou hrozbu, u níž má svět všechny důvody pro to, aby ji bral vážně. Ve druhém roce Trumpova prezidentství se jeho administrativa pravděpodobně zaměří na obchod, což naznačuje, že se podstatně zvýší vyhlídka dalších obchodních válek.

Během prvního roku v úřadu Trump často dělal bububu kvůli údajným nefér obchodním praktikám jiných zemí, stejně jako to činil během předvolební kampaně v roce 2016; udělal však jen minimum pro to, aby přetavil svá slova ve skutky. Tato nečinnost je pochopitelná. Trump spoléhá na to, že Čína – jakožto jeden z největších obchodních partnerů Ameriky – vyvine na severokorejský režim tlak, přičemž americké firmy silně lobbují proti jakýmkoliv opatřením, která by zbrzdila obchod.

https://prosyn.org/KPjpbiscs