buruma163_Thomas Peter-PoolGetty Images_trumpxi Thomas Peter/Pool/Getty Images

Trumpovo pokrytectví v otázce Číny

NEW YORK – V červencovém projevu v prezidentské knihovně a muzeu Richarda Nixona americký ministr zahraničí Mike Pompeo zdvořile prohlásil, že se Nixon v otázce Číny mýlil. Otevření se Čínské lidové republice v naději, že se maoistická diktatura tlumená vřelým mezinárodním objetím stane svobodnější doma a kooperativnější navenek, prý skončilo nezdarem.

Ve skutečnosti se Nixon nikdy o demokratizaci Číny nepokusil – potřeboval Maovu pomoc, aby mohl ukončit válku ve Vietnamu a získat páku na Sovětský svaz.

Pompeova obžaloba byla nicméně dlouhá. Čína je dnes méně svobodná, než byla v 80. letech, prohlásil. Krade průmyslová tajemství Západu, vysílá do zahraničí vládní agenty maskované za studenty, dusí kritiku výhrůžkami, zavírá příslušníky etnických menšin a disidenty do koncentračních táborů, vydíráním nutí státy nakupovat čínské technologie používané ke špionáži proti Spojeným státům a tak dále. „Svobodný svět musí zvítězit nad novou tyranií,“ uvedl Pompeo. „My, národy milující svobodu, musíme ponoukat Čínu ke změně…“

https://prosyn.org/DIo6O0gcs