19

Jak ve věku Trumpa ochránit Evropu

BRUSEL – Před prezidentskými volbami ve Spojených státech se průzkumy mýlily stejně jako ve Spojeném království před referendem o brexitu. A tak jako v případě brexitu se stalo nemyslitelné: čerstvě zvoleným prezidentem USA je Donald Trump, což ukazuje, že nad internacionalismem zvítězily úzce národní ohledy. V souboji mezi otevřenými a uzavřenými společnostmi zřetelně vyhrávají ty druhé a liberální demokracie se rychle stávají odbojovým hnutím.

S Trumpem v Bílém domě budou USA posedlé samy sebou. Už teď lze s jistotou říct, že Transatlantické obchodní a investiční partnerství mezi USA a Evropskou unií je ztracený případ. Trump v úřadu prezidenta však Evropu negativně postihne nejen tímto způsobem. Ve hře je teď samotná územní celistvost EU.

Trump už dal nadmíru jasně najevo, že evropská bezpečnost mezi jeho zahraničněpolitické priority nepatří. Neuznává strategickou nezbytnost NATO a zájem o transatlantické vztahy prokázal jen tehdy, když dělal narážky na neuhrazené účty. Trumpovo působení v úřadu prezidenta vyvolá obrovský geopolitický posun: poprvé od roku 1941 se Evropa nemůže spolehnout na obranný deštník USA; Evropa osaměla.

Doposud si Evropa nesmírně ráda zjednodušovala život. Transatlantické vztahy se posledních sto let držely zvrácené, nevyřčené dynamiky, při níž čím aktivnější byly USA, tím víc Evropa dřímala. Když Američané zasahovali v zahraničí, třeba v Iráku, Evropa reagovala teatrálními přednáškami o „imperiálním přetížení“. Když ovšem Američané nezasáhli nebo zasáhli pozdě či neúčinně, jako v Sýrii a Libyi, Evropané se domáhali silnějšího amerického vůdcovství.

Tahle éra teď skončila. Trump ví, že EU má peníze, techniku i znalosti potřebné k tomu, aby byla globální mocností na roveň s USA, a není jeho problém, že Evropě schází politická vůle v úplnosti zužitkovat svůj potenciál. My Evropané se už dlouho domníváme, že řešení našich problémů, i u nás na zápraží, je lacinější a bezpečnější přenechat USA. Vzhledem k Trumpovu zvolení (a k proměnlivému odkazu americké zahraniční politiky) se této představy musíme zbavit.

EU by měla vnímat Trumpovo zvolení jako budíček, aby vzala svůj osud do vlastních rukou. Probíhající konflikty, například krvavá občanská válka v Sýrii a ruská anexe Krymu a intervence na východní Ukrajině, přímo postihují bezpečnost, hospodářství a společnosti členských států EU. Přesto osud Ukrajiny, jakož i dalších evropských pohraničních oblastí, neurčovali dosud Evropané, ale spíš Rusové a Američané. EU se tak vzdala konečného slova nad svou vlastní bezpečností, obchodními vztahy a toky migrantů.

V roce 2014 unikl a byl na internetu zveřejněn výmluvný rozhovor mezi náměstkyní ministra zahraničí USA pro Evropu a eurasijské záležitosti Victorií Nulandovou a bývalým velvyslancem USA na Ukrajině Geoffreym Pyattem. V diskusi o reakci USA na Ukrajině – po útěku bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče do Ruska – Nulandová říká, že by bylo skvělé „poslat EU do hajzlu.“ Právě takovému přístupu dala Evropa prostor. Vyslechnout si takové mínění z úst představitelky Obamovy vlády bylo sice velice nepříjemné, ale lze se jen dohadovat, co zažijeme za Trumpa, který se ani nemusí obtěžovat se jmenováním funkcionáře pro „Evropu a eurasijské záležitosti“.

EU proto nemůže dál čekat s vytvořením Evropského obranného společenství a vypracováním vlastní bezpečnostní strategie. Začít by měla zefektivněním a rozšířením bilaterálních a regionálních vazeb, především mezi pobaltskými a skandinávskými zeměmi, jakož i mezi Belgií a Nizozemskem a Německem a Francií. Všechny tyto různorodé vazby musí spojovat jednotné evropské velení, se společným financováním a systémem jednotných nákupů.

EU musí získat schopnost zajišťovat si samostatně vlastní bezpečnost. Žádný polovičatý přístup jí k zabezpečení území stačit nebude. Jedná se o náročné, ale zásadní rozhodnutí, jejž EU příliš dlouho odsouvá. Po zvolení Trumpa už dál čekat nemůže.

Z angličtiny přeložil David Daduč