Brooklyn development Robert Nickelsberg/Getty Images

Trumpova virtuální zeď

CAMBRIDGE – Plán Republikánské strany zavést ve Spojených státech „daň z přechodu zboží přes hranice“ je v mnoha ohledech virtuálním doplňkem fyzické zdi, kterou prezident Donald Trump plánuje vystavět na americko-mexické hranici. Ačkoliv tato daň ani zdaleka nepronikla do veřejného povědomí tolik jako Trumpova fyzická zeď, mohla by se průměrného Američana nakonec dotknout o mnoho více – a ne právě příznivým způsobem.

Základní myšlenka se na povrchu jeví tak, že se na dovoz přilepí daň ve výši například 20%, zatímco vývoz obdrží daňovou úlevu v podobné výši. Instinktivní reakce většiny populistů vypadá tak, že tohle musí být fantastické pro americká pracovní místa, jelikož daň odrazuje dovoz a podněcuje vývoz. Bohužel si už mnozí experti povšimli, že v této logice něco nehraje – konkrétně skutečnost, že Spojené státy mají plovoucí devizový kurz.

Silnější dolar – což je pravděpodobný výsledek zavedení daně z přechodu přes hranice – zlevňuje Američanům nákup zboží z dovozu (protože si za dolar koupí více zahraniční měny); stejně tak ovšem platí, že silnější dolar prodražuje cizincům zboží vyvezené z USA. Základním učebnicovým výsledkem by tudíž byla skutečnost, že dopad na devizový kurz by plně vynuloval důsledky daně a obchodní bilance by zůstala beze změny. Pokud vám návrh republikánů připadá jako obyčejný hokus pokus, máte možná pravdu, ale zatím si tuto myšlenku nechme pro sebe.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/k0IdbSW/cs;