Neúspěchy drogové války

Budeme-li mít štěstí, budou naši vnuci na globální boj proti drogám z přelomu 20. a 21. století vzpomínat jako na jakousi podivnou mánii, které mohly propadnout jedině generace předků.

Drogové problémy jsou dnes mnohem vážnější než před sto lety. Ne že by spotřeba drog stoupla - vždyť alkohol, opium a další drogy se konzumovaly ve velkých množstvích i tehdy. Tím skutečným problémem je to, že dnešní protidrogová politika činí mnohem více škody než užitku. A dost možná má dokonce na svědomí více celkové škody než samotná narkomanie.

Podobně jako americká alkoholová prohibice z přelomu 20. a 30. let minulého století ani globální drogová prohibice nedokázala s narkomanií skoncovat, a to je přitom příčinou vysoké úrovně zločinu, násilí, korupce a nemocnosti. V roce 1998 OSN odhadla, že celková hodnota nezákonného obchodu s drogami dosáhla 400 miliard dolarů - neboli pozoruhodných 7 procent objemu světového obchodu. Kritici však tvrdí, že skutečné číslo je dokonce dvakrát tak vyšší.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/covLRAs/cs;