Richard Thaler Scott Olson/Getty Images

Další překvapivá Nobelova cena za ekonomii

NEW HAVEN – Laureát letošní Nobelovy pamětní ceny za ekonomii Richard Thaler z Chicagské univerzity je kontroverzní volbou. Thaler je známý svým celoživotním zkoumáním behaviorální ekonomie (a její podsekce behaviorálních financí), což je studium ekonomie (a financí) z psychologické perspektivy. U některých lidí z oboru přitom představa, že psychologický výzkum by vůbec měl být součástí ekonomie, vyvolává už léta nevraživé reakce.

Ne tak u mě. Pokládám za úžasné, že Nobelova nadace zvolila právě Thalera. „Nobelovku“ za ekonomii už dostala řada lidí, které lze zařadit mezi behaviorální ekonomy, mimo jiných George Akerlof, Robert Fogel, Daniel Kahneman, Elinor Ostrom nebo já. Když se k nám připočte Thaler, získali jsme přibližně 6% všech Nobelových cen, které kdy byly za ekonomii uděleny.

Mnozí lidé pohybující se v oblasti ekonomie a financí jsou však stále přesvědčení, že nejlepším způsobem, jak popsat lidské chování, je vyhnout se psychologii a místo toho modelovat toto chování jako matematickou optimalizaci z hlediska samostatných a neúprosně sobeckých jednotlivců podléhajících rozpočtovým omezením. Tento názor samozřejmě nezastávají všichni ekonomové, ba dokonce jich není ani většina, což dokládá i skutečnost, že Thaler i já jsme byli během dvou po sobě jdoucích let zvoleni předsedy Americké ekonomické asociace, což je hlavní profesní sdružení ekonomů ve Spojených státech. Mnozí naši kolegové to však nepochybně vidí jinak.

https://prosyn.org/KzyXWtCcs