pakistan electricity Rizwan Tabassum/AFP/Getty Images

Pákistán a trvalá energetická krize

ISLÁMÁBÁD – Pákistánu se už téměř deset let nedostává takového množství energie, jaké potřebuje, takže se producenti a spotřebitelé po celé zemi potýkají s výpadky, které trvají až 12 hodin denně. Základní příčinou krize je špatné řízení. Úřady i dárci ovšem tvrdošíjně odmítají tento zjevný fakt uznat a místo toho dál provádějí nákladné a v konečném důsledku neúčinné zásahy.

Pákistánská zkušenost je ukázkovým příkladem toho, jak se chudé země mohou velmi často potýkat s koncipováním a zaváděním reforem, včetně reforem potřebných k vybřednutí z chudoby. Probíhající energetická krize v Pákistánu skutečně podkopává jeho hospodářský rozvoj: ministerstvo financí odhaduje, že výpadky energie snižovaly v posledních devíti letech roční hospodářský růst v průměru o dva procentní body.

A to horší teprve přijde. Vláda ve stejném období utrácela více než 10% HDP na pokrytí finančních ztrát energetického sektoru. To znamená, že kdyby pákistánský energetický sektor prošel řádnou reformou, mohla ekonomika země růst podstatně rychleji – přibližně o 4% ročně –, což by potenciálně vytvořilo dostatek pracovních míst pro mladou a stále početnější populaci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/cRy6VaC/cs;