Germany Parliament Odd Andersen/AFP/Getty Images

Nová velká koalice pro Německo – a Evropu

NEW YORK – Přátelé Německa a Evropy na celém světě si úlevně oddechli nad čerstvě nalezenou ochotou německých křesťanských demokratů a sociálních demokratů (SPD) vést jednání o repríze jejich vlády velké koalice. Svět potřebuje silné a progresivní Německo v živé Evropské unii. Nová velká koalice působící po boku vlády francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by to umožnila.

Počáteční rozhodnutí SPD jít po skrovném zářijovém volebním výsledku do opozice mohlo být upřímné, a dokonce strategicky rozumné. Není k tomu ale příhodná doba. Diplomacie téměř na celém světě je roztříštěná.

Spojené státy se potýkají s psychicky nestabilním prezidentem, plutokratickým kabinetem a republikánskou většinou v Kongresu. Evropou zmítají křeče četných ekonomických, sociálních, politických a institucionálních krizí. Naproti tomu Čína je dynamická, se zraky upřenými do světa – což dává EU dobrý důvod rázně se ujmout vůdčí úlohy a vstupovat s Čínou do konstruktivních partnerství nad stěžejními snahami (například udržitelnou infrastrukturou napříč Eurasií).

https://prosyn.org/KLPMUXHcs