mullah walking Eric Lafforgue/Art in All of Us/Getty Images

Model rozvoje pod vedením mulláhů

ISLÁMÁBÁD – Jedna dlouhotrvající debata v ekonomii – a obecněji ve společenských vědách – se zabývá tím, jak rozvojovým zemím nejlépe poskytovat mezinárodní pomoc. Měly by vlády těchto zemí spoléhat na moudra přicházející shora od dárcovských zemí? Nebo by se dárci měli víc zaměřit na financování zdola vyrůstajících řešení, která si diktují příjemci?

Jelikož Trumpova administrativa navrhuje seškrtání rozpočtu ministerstva zahraničí USA a snížení objemu peněz, jež různé agentury USA přidělují nejchudším lidem světa, nabývá tato debata nové naléhavosti. Poznatky důležité pro určení nejlepší cesty vpřed možná nabízí odpověď z islámského světa – příjemce značné části americké pomoci posledních let.

Řečeno jednoduše, současný přístup západních zemí nefunguje. Nejzřetelněji je to vidět v mé vlasti, Pákistánu. Vzdor masivním nárůstům sumy dolarů vyčleněných v posledních letech na pomoc, včetně miliard schválených bývalým prezidentem Barackem Obamou, my v terénu jsme z velké části od distribuce těchto peněz odstřiženi. Na poskytování pomoci Pákistáncům se podílí zhruba 70 samostatných místních úřadů a 40 mezinárodních nestátních organizací. Většina rozhodnutí o způsobu použití peněz, které dostanou, vzniká ovšem v zahraničí.

https://prosyn.org/bHhRphVcs