Podnebí pro lidi

BERLÍN – Pochod lidu za klima, uskutečněný 21. září, byl pro vznikající hnutí zaměřené na globální klima přelomovou událostí; do ulic New Yorku vyšlo přes 400 tisíc lidí. New York byl přitom jen špičkou ledovce. Více než 2800 akcí a shromáždění se zúčastnili lidé ve 166 zemích, od Argentiny po Austrálii. Dva miliony aktivistů vyzvaly pomocí online petice, aby vlády přešly na 100% čistou energetiku. Poprvé od nešťastné Kodaňské konference o změně klimatu, která proběhla v roce 2009, se virtuální klimatický aktivismus přesunul do reálného světa. Proč?

Občané se obávají důsledků změny klimatu a vědí, že problém představují fosilní paliva. Postupně pochopili, že nezbytný přechod k čisté energii blokují mocné zájmové skupiny, a prostě už nevěří, že jejich vlády dělají dost pro to, aby hájily budoucnost planety. To se odrazilo nejen v rekordním počtu zúčastněných, ale také v pestrosti pochodů – viděli jsme městské aktivisty, domorodé skupiny, vyznavače různých náboženství i politických proudů a na pohled nejzřetelněji lidi starší i mladé.

Lidé dnes chápou přirozené spojitosti mezi změnou klimatu a běžným životem. Učitelé se vyjádřili za školy využívající obnovitelné energie, ženy podpořily zdravější zemědělství, babičky žádaly čistý vzduch pro svá vnoučata, odbory pozvedly hlas za přechod k zeleným pracovním místům a starostové a primátoři chtěli investice do energeticky úsporných budov.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/r6NuQDGcs