burning ivory Carl De Souz/Getty Images

Argument pro pálení slonoviny

JOHANNESBURG – Keňa se chystá zničit svoje veškeré zásoby slonoviny. Více než 100 metrických tun “bílého zlata“ – jak nelegálně sklizeného (konfiskace od pytláků či obchodníků), tak přirozeně nahromaděného (z přirozené úmrtnosti) – se tento víkend promění v kouř. V Číně – která je hlavní spotřebitel a shromažďovatel slonoviny na světě - je cena podle posledních zpráv $1,100 za kilogram, což představuje celkovou hodnotu materiálu ke spálení zhruba $110 milionů.

Pro většinu ekonomů je představa zničení něčeho s tak velkou hodnotou něčím zakázaným. Existují však dobré důvody, aby se země – i tak chudá, jako je Keňa – vzdala svého slonovinového bohatství a nechala ho shořet.

Pro začátek, zničení zásob posílí důvěryhodnost kampaní na snižování poptávky ve východní Asii, bez kterých by pytlácký problém nebyl nikdy vyřešen. Snižování poptávky má za cíl oslabit trh pro tento produkt tím, že změní zálibu konzumentů. Když klesnou ceny, klesne i motivace pytláků zabíjet slony.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vTZVAWI/cs;