soto3_PhotoAlto_Milena Boniek_Getty Images_globalization PhotoAlto/Milena Boniek/Getty Images

Globalizace pro všechny

LIMA – Odpůrcům globalizace jako by se v současnosti dařilo překřičet její obhájce. Bude-li po jejich, mohl by se snadno zhroutit mezinárodní řád vzniklý po druhé světové válce, který usiloval, často úspěšně, o rozvoj míru a prosperity skrze směnu a spojování. Lze globalizaci zachránit?

Na první pohled se vyhlídky zdají ponuré. Pod palbou jsou všechny aspekty globalizace – volný obchod, volný pohyb kapitálu i mezinárodní migrace. Útok vedou protichůdné síly, od populistických politických stran přes separatistické skupiny po teroristické organizace, které se svými skutky obvykle soustřeďují na to, proti čemu vystupují, nikoli na to, co podporují.

V Rusku a Asii jsou v čele kampaně proti globalizaci protizápadní skupiny. V Evropě populistické strany zhusta zdůrazňují averzi k evropské integraci, přičemž ty pravicové často také odsuzují imigraci, kdežto levicové pranýřují stoupající ekonomickou nerovnost. Nepřítelem Latinské Ameriky je, zdá se, zahraniční vměšování všeho druhu. Kmenoví separatisté v Africe jsou proti každému, kdo jim stojí v cestě k nezávislosti. Konečně na Blízkém východě Islámský stát (ISIS) ostře odmítá modernost a bere si za terč společnosti, které ji přijímají.

https://prosyn.org/1NWN2qscs