mackintosh3_Getty Images_green banking shomos uddin Getty Images

Banki i Zielony Krok Naprzód

WASZYNGTON, DC – Wielu z nas miało - być może naiwnie - nadzieję, że światowi przywódcy zebrani na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow zeszłej jesieni znacznie przyspieszą międzynarodowe i krajowe wysiłki na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Tak się nie stało. Rządy poczyniły pewne postępy w zakresie emisji metanu, wylesiania i przejścia na pojazdy elektryczne. Ale inne niezbędne działania – przede wszystkim dużo bardziej ambitne deklaracje i plany narodowe – zostały odłożone na przyszłość.

Świat nie może sobie pozwolić na dalsze marnowanie czasu. Jeśli chodzi o obecne trendy, mamy dziesięć lat, zanim wyczerpiemy nasz globalny budżet węglowy, osiągniemy punkty, od których nie ma powrotu oraz przekroczymy limit 1,5° Celsjusza na globalne ocieplenie, o którym rządy i naukowcy ostrzegają, że jest niezbędny, jeśli nasze dzieci i wnuki mają mieć znośną przyszłość.

Co więc należy zrobić? W pierwszym rzędzie organy regulacyjne i banki centralne powinny obciążać banki realną ceną za ich portfolia w zanieczyszczających paliwach kopalnych i ciągłe zmiany zachęt na rzecz finansowania zielonej transformacji.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/2mMWIg9pl