Vzdělání na prvním místě

LONDÝN – Cíl všeobecného vzdělání až příliš dlouho ustupoval jiným velkým mezinárodním hnutím za změnu. Dnes se vzdělání vrátilo na vrchol globální politické agendy, kam právem náleží, a to díky dvěma důvodům tvořícím srdce iniciativy „Vzdělání na prvním místě“ generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.

Za prvé a především se samotní mladí lidé stali největšími zastánci všeobecného vzdělání pro dívky i chlapce. Tím, že odmítli mlčet, když jsou jim odepírány příležitosti, zahájili mladí lidé – zejména dívky – jeden z největších zápasů za občanská práva naší doby.

Jen málokoho nedojal statečný boj mladé Pákistánky Malalaj Júsufzaiové, kterou talibanský ozbrojenec střelil do hlavy, protože trvala na právu mladých dívek na vzdělání. Jen málokdo si nepovšiml mohutného veřejného výtrysku podpory v Pákistánu i jinde za věci, které Malalaj prosazuje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/tnGpZFG/cs;