meza1_MAYELA LOPEZAFP via Getty Images_costa rica MAYELA LOPEZAFP via Getty Images

Natura Nie Może Czekać

SAN JOSÉ – Kostaryka świętuje w tym roku 200-lecie niepodległości. To okazja do uhonorowania naszych przodków i planowania dla naszych potomków jednocześnie zapraszając świat do świętowania z nami. Ci, którzy nie mogą nas odwiedzić osobiście, powinni to zrobić chroniąc lądy i oceany Ziemi - źródło wszelkiego życia.

W szczególności rządy, firmy, społeczności i osoby prywatne powinny zobowiązać się do ochrony co najmniej 30% powierzchni ziemi i oceanów na naszej planecie do 2030 roku. Naukowcy ustalili, że ten cel „30x30” to minimalny poziom ochrony potrzebny, aby zapobiec katastrofalnej utracie przyrody i powstrzymać zmiany klimatyczne.

Ale 30x30 nie wydarzy się samo; będzie to wymagało czasu, uwagi i pieniędzy. Ekonomiści szacują, że osiągnięcie tego celu – poprzez ochronę najważniejszych nienaruszonych dzikich obszarów na świecie i przywrócenie kluczowych zdegradowanych siedlisk – stanowiłoby mniej niż jedną trzecią kwoty, jaką rządy wydają na dotacje na działania niszczące przyrodę. Zachęcający jest fakt, że dziewięć głównych organizacji filantropijnych niedawno obiecało 5 miliardów dolarów na wysiłek 30x30, największą darowiznę na rzecz przyrody w historii.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/7ngkC21pl